w

Czy to tylko przyjaźń? A może już miłość? Kiedy przekraczamy tę granicę?

Wiele związków rodzi się z przyjaźni. To doskonały fundament, który pozwala na stworzenie stabilnej relacji, opartej na wspólnych wartościach, wspomnieniach i szacunku. Czasem jednak granica między przyjaźnią, a miłością nie jest wyraźna.

Jednej stronie może wydawać się jedno, drugiej drugie… i kiedy w takim razie wiedzieć, że można zrobić kolejny krok lub nie robić go wcale?

fot. canva

Czym jest przyjaźń?

Przyjaźń między dwiema osobami, zwłaszcza płci damskiej i męskiej jest możliwa, chociaż krąży na ten temat wiele mitów. Jest to uczucie, które nie ma nic wspólnego z romantyzmem. To dobra energia, którą się między sobą wytwarza. Przyjaźnimy się z ludźmi, którym możemy zaufać, doradzić, wesprzeć, ale nie darzymy ich uczuciem romantycznym, ani tym bardziej pociągiem seksualnym.

Czym jest miłość?

To już wyższy level, do którego dochodzi wspomniany wcześniej romantyzm. Miłość odczuwamy również fizycznie, poprzez przyspieszony oddech i bicie serca na widok ukochanej osoby, tak zwane motyle w żołądku, pociąg seksualny i przywiązanie.

Jaka jest różnica między miłością a przyjaźnią?

Można przyjaźnić się ze swoim partnerem, ale nie zakochujemy się w swoich przyjaciołach. Oczywiście może się tak zdarzyć, ale zasada wyklucza w przyjaźni relacje romantyczne. Relacje romantyczne sprawiają, że można być dodatkowo zazdrosnym, cierpieć w wyniku porzucenia, być niewiernym. W przyjaźni tego typu zachowań raczej się nie obserwuje, a jeśli nawet, to nie rzutują one tak bardzo na nasze samopoczucie.