w

Zwierzęta domowe – futrzani terapeuci?

Terapia u psychoterapeuty nie jest już znakiem choroby psychicznej, a świadomości siebie, swoich braków oraz ewentualnych problemów, z którymi się zmagamy. Postęp w tej dziedzinie jest o tyle spektakularny, że coraz więcej osób pragnie zadbać o zdrowie i spokój swojej duszy.

Jak wiemy, terapeutą jest osoba. Rodzi się jednak pytanie – czy taką samą rolę może posiadać zwierzę?

pexels.com

Choć wydaje się to nietuzinkowe, należy pamiętać, że zwierzęta od setek lat są pomocą dla człowieka w wielu dziedzinach życia. W terapii mogą nieść podobną ulgę oraz dawać poczucie zrozumienia, ciepła i troski.

Dzięki nawiązywaniu relacji ze zwierzęciem jest również możliwość, stworzenia więzi terapeutycznej, która pozwala wprowadzić zrównoważony proces zmian wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Istnieją różne techniki współpracy, przy których pomocne są zwierzęta. Jedną z najbardziej znanych i rozpowszechnionych jest dogoterapia. Stosowana przy różnego rodzaju dysfunkcjach, pozwala na stabilizację i unormowanie zachowań danej osoby. Główną motywacją jest w tym wypadku pies, który poprzez specjalne wyszkolenie jest doskonałym przewodnikiem w procesie zmian.

Kolejną z bardziej rozpoznawalnych zooterpii jest hipoterapia. Z udziałem wytresowanego konia, prowadzi się rehabilitację ruchową, która oddziałuje na wielu płaszczyznach, między innymi społecznej, motorycznej czy psychicznej. Wskazana jest dla osób w każdym wieku.

Pokazane przykłady, to jedynie ułamek propozycji, jakie są dostępne przy udziale zwierząt. Ich pomoc i oddziaływanie na ludzkie życie jest ogromne i znaczące w walce o zdrowie fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne.