w

Filmy psychologiczne, które zapamiętasz na długo

Kino pobudza wyobraźnie, uczy, ale także dostarcza rozrywki czy po prostu bawi. Są jednak tytułu, z którymi warto zapoznać się nieco bliżej, jeśli interesujesz się człowiekiem, działaniem jego umysłu oraz psychologią.

Rozpoczynając swoją przygodę z gatunkiem filmów psychologicznych, na pewno usłyszysz o ekranizacji książki Kena Keseya o tytule „Lot nad kukułczym gniazdem”. Opowieść rozpoczyna się w okolicach 1975 roku. Główny bohater, w którego wciela się Jack Nicholson, zostaje umieszczony w zakładzie dla psychicznie chorych. W ten sposób, pragnie uniknąć kary więzienia, która zostaje mu postawiona. Nie spodziewa się jednak, jak mocno zmieni to jego życie i postrzeganie rzeczywistości.

Wszystko przedstawione jest w bardzo wyraźnym przekazie. Postawiona teza głosząca, że ówczesny system pragnął sprawować kontrolę nad społeczeństwem poprzez nieludzkie działania w szpitalach psychiatrycznych jest widoczna od początku do końca.

Kolejnym klasykiem kina jest sławne „Milczenie owiec”, które po dziś dzień zachwyca, budząc jednocześnie lęk. To opowieść o kanibalu, który współpracuje z świeżo upieczoną agentką FBI, pomagając jej w złapaniu innego przestępcy. Film zachwyca swoją unikatową formą, a także trzymającym w napięciu scenariuszem.

To co wyróżnia produkcję na tle innych dzieł kinematografii, jest zbudowanie postaci Hannibala Lectera, granego przez Anthonego Hopkinsa. Jego postać jest niejednoznaczna i szeroko rozbudowana.

To prawdziwa uczta dla wszystkich miłośników łamigłówek psychologicznych i nietuzinkowych charakterów.