w

Echa przeszłości – dlaczego wciąż myślisz o byłym?

Zakończenie romantycznego związku zawsze ma konkretny powód, który w danym momencie wydaje się nie do przeskoczenia. Większość kobiet po jakimś czasie zapomina o relacji z przeszłości i oprócz pojedynczych wspomnień nie wraca do niej myślami. Są jednak i takie, które łapią się na tym, że… zaczynają tęsknić za swoim byłym.

Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, jeśli jesteś jedną z nich?

fot. Canva
fot. Canva

Idealizowanie przeszłości

Jednym z powodów powracania myślami do swojego byłego partnera jest idealizowanie przeszłości. Być może twoja obecna relacja przechodzi niewielki kryzys lub minął etap motyli w brzuchu i zaczynasz zauważać więcej wad u drugiej połówki. W takiej sytuacji łatwo zacząć przypominać sobie dobre momenty swojego starego związku, a nawet zacząć tęsknić za dawno zakończoną relacją. Warto jednak zaznaczyć, że przypominają ci się wtedy jedynie jej pozytywne aspekty. Myślisz o tym, co was połączyło, a zdajesz się zapominać o powodach rozstania. Tego typu rozmyślania mogą być próbą ucieczki od aktualnych problemów, a najlepszym sposobem na zakończenie tęsknoty jest przypomnienie sobie wszystkich powodów, dla których poprzedni związek należy do przeszłości.

Tęsknota za uczuciami

Drugim powodem wracania myślami do swojego byłego jest tęsknota za stanem w jakim wtedy się znajdowałaś. W takiej sytuacji jedynie wydaje ci się, że tęsknisz za określonym człowiekiem. W rzeczywistości po prostu brakuje ci poczucia bliskości, zainteresowania lub wspólnie spędzanego czasu. Ten rodzaj tęsknoty zazwyczaj pojawia się u osób, które aktualnie są samotne. Najlepszym sposobem w tym przypadku jest uświadomienie sobie, że to, za czym tęsknisz, może dać ci również inny mężczyzna. O wiele lepiej zrobisz, kiedy spojrzysz w przyszłość i zastanowisz się w jaki sposób możesz poznać kogoś interesującego, niż gdy będziesz tracić czas na rozdrapywanie przeszłości.

Brak silnych przeżyć

O ile pierwsze dwa powody tęsknoty za byłym wydają się w miarę racjonalne, o wiele trudniej wytłumaczyć tęsknotę za człowiekiem, przez którego nagminnie cierpiałaś. Być może doskonale zdajesz sobie sprawę, że twój związek był toksyczny i rozstanie było jedyną słuszną opcją, niemniej jednak zdarza się, że mimo wszystko za nim tęsknisz. Jeśli oprócz tego zazwyczaj nudzą cię mężczyźni, którzy są wspierający, opiekuńczy i wyrozumiali, jest to jasny sygnał, że najprawdopodobniej masz niewłaściwe wzorce miłosnej relacji. Być może w dzieciństwie byłaś świadkiem sytuacji, które utwierdziły cię w przekonaniu, że miłość wiąże się z bólem lub skrajnymi emocjami. Obojętnie jaka jest przyczyna wchodzenia w toksyczne relacje i pojawiającej się za nimi tęsknoty, zdecydowanie jest to temat, któremu powinnaś bliżej się przyjrzeć.