w ,

Dom wielopokoleniowy – wady i zalety mieszkania z rodzicami i dziećmi

Na ogół, kiedy młodzi ludzie postanawiają się usamodzielnić i założyć własną rodzinę, przestają mieszkać ze swoimi rodzicami. Z różnych powodów jednak – głównie ekonomicznych, ale też zdrowotnych – postanawiają żyć pod wspólnych dachem w trzy pokolenia. Czy takie rozwiązanie – dom wielopokoleniowy – ma sens? Czy obok wad można znaleźć w nim jakieś zalety?

dom wielopokoleniowy
Fot. Pexels.com

Czym jest dom wielopokoleniowy?

Dom wielopokoleniowy zakłada, że będzie w nim mogło zamieszkiwać więcej pokoleń rodziny. Na ogół chodzi o parę ludzi mających dzieci i mieszkających jednocześnie ze swoimi rodzicami. Z różnych powodów mogą uznawać, że tak jest lepiej – np. dom jest duży i postanawiają wydzielić w nim przestrzenie dla dwóch rodzin.

Takie rozwiązanie bywało bardzo popularne choćby w krajach południowej Europy lub na prowincji, gdzie siłą rzeczy ludzie starali się budować swój majątek nie tylko dla siebie, ale również dla przyszłych pokoleń, i nie chcieli, by ich wysiłki poszły na marne.

Zalety mieszkania z rodzicami

Czy mieszkanie z rodzicami (bądź teściami) może mieć jakieś zalety? Na pierwsze miejsce wysuwają się względy ekonomiczne. Nie każdego stać na zakup mieszkania, a gdy ma się do dyspozycji komfortowy dom, który się lubi i w którym chce się wychowywać swoje dzieci, to czemu nie?

Poza tym bycie blisko oznacza wsparcie nie tylko finansowe. Daje poczucie bezpieczeństwa, tego, że nie jesteśmy samotną wyspą, ale mamy silne korzenie. Możemy liczyć na pomoc, a mamy też świadomość, że w przyszłości łatwiej nam będzie zaopiekować się starszymi rodzicami. Z kolei nasze dzieci będą miały również poczucie przynależenia do większej rodziny, w której ważne są więzi międzyludzkie.

Wady mieszkania z rodzicami

mieszkanie w rodzicami
Fot. Pexels.com

Naturalnie, nie zawsze jest tak kolorowo. Mieszkanie z rodzicami bądź teściami to też codzienne chodzenie na kompromisy i wyzwanie w postaci szanowania cudzych granic, ale także jasnego wyznaczania własnych i bronienia ich w razie potrzeby. Jeśli nie ma wyraźnie ustalonych zasad, łatwo o konflikt i naruszanie osobistej przestrzeni.

Brak całkowitej niezależności może być też powodem do szantażu emocjonalnego. Podobnie bywa, gdy rodzice finansują kupno mieszkania, ale chcą mieć decydujący wpływ na jego lokalizację i wystrój. W domu wielopokoleniowym musimy mieć więc pewność, że wzajemny szacunek będzie podstawą, a więzy rodzinne będą go wzmagać, a nie spychać na dalszy plan.