w

Dlaczego zdradzamy? Oto 4 najczęstsze powody!

Nikt nie chce dowiedzieć się, że jest zdradzany, a sama zdrada jest jedną z najczęstszych przyczyn rozwodów. Dochodzi do niej w wielu związkach, również tych z pozoru szczęśliwych i harmonijnych. Dlaczego zdradzamy, nawet wtedy, gdy zależy nam na naszym partnerze lub naszej partnerce? Oto 4 wytłumaczenia, które choć są bardzo od siebie różne, prowadzą do tego samego.

dlaczego zdradzamy
Fot. Pexels.com

Dlaczego zdradzamy? Z nudów!

Ten argument może wydawać się wręcz załamujący. Bo czy to znaczy, że trzeba dostarczać ciągle nowych atrakcji, żeby nie dopuścić do zdrady? Nie do końca. Ale faktem jest, że rutyna nie tylko w samym związku, ale w ogóle w życiu może powodować, że jesteśmy bardziej podatni na pokusę przeżycia czegoś ekscytującego.

Wiele osób tak naprawdę nie umie powiedzieć, dlaczego zdradziło. Sprowadza się to do tego, że chciały przeżyć coś innego, za czym tęskniły, oraz dostarczyć sobie nowych bodźców.

Związek na finiszu

Naturalnie zdrada może być też wynikiem nagromadzonych problemów w związku. Para nie dogaduje się ze sobą od dłuższego czasu, przeżywa kryzys, ale nie próbuje pracować nad poprawą komunikacji i wzmocnieniem więzi. Związek się wypala.

W tym przypadku zdrada nie tylko jest powodem rozstania, ile ostatecznym potwierdzeniem, że para (a przynajmniej jedno z dwojga) definitywnie już nie chce ze sobą być i nie planowała niczego naprawiać.

Uzależnienie od seksu

przyczyny zdrady
Fot. Pexels.com

To nie jest tak, że każdy romans można usprawiedliwić sprytnie uzależnieniem od seksu. Mówimy tu o nałogu w pełnym tego słowa znaczeniu. Osoby określane mianem seksoholików nie angażują się w dłuższe relacje, ale nie mogą się powstrzymać przed klasycznym, jednorazowym „skokiem w bok”.

Nierzadko wcale nie narzekają na swój stały związek, a tym bardziej nie zamierzają go zakończyć. Osoby, z którymi zdradzają, nie mają w ich życiu większego znaczenia. W tym przypadku jest przynajmniej nadzieja, że odpowiednia terapia pozwoli rozwiązać problem.

Kryzys wieku średniego

Do zdrady często dochodzi, gdy osiąga się wiek około 50 lat. Zbiega się to w czasie z różnymi zmianami w życiu: mniejszą ochotą na seks, utratą kondycji i zmniejszającą się atrakcyjnością, wyprowadzką dorosłych dzieci.

Próba udowodnienia sobie czegoś i chęć przeżycia drugiej młodości wbrew upływającym latom potrafi zaślepić, a gdy dojdą do tego problemy małżeńskie, zdrada staje się bardzo prawdopodobna.