w

5 cech osobowości, które posiadają ludzie sukcesu

Być może zastanawiałeś się czasem dlaczego jedni ludzie odnoszą sukces za sukcesem, podczas kiedy inni muszą przełykać gorycz porażki. Na sukces w życiu składa się wiele czynników i nie ma na niego jednej recepty.

Czasem dużą rolę odgrywa pomoc rodziny, przyjaciół, a czasem sprzyja komuś szczęście. Istnieją jednak pewne cechy osobowości, których posiadanie łączy ze sobą ludzi sukcesu.

Kreatywność

Najwięksi światowi przedsiębiorcy to najczęściej osoby, których charakteryzuje wysoki poziom kreatywności. Umiejętność dostosowania się do wymogów zmieniającego się świata i zdolność tworzenia innowacyjnych rozwiązań to cechy, które niemal gwarantują mniejszy lub większy sukces. Osoba kreatywna zawsze znajduje bowiem sposób, aby poradzić sobie z daną sytuacją i obrócić ją na swoją korzyść.

Wiara w siebie

Kolejną bardzo ważną cechą jest wiara w siebie i we własne możliwości. Bez niej nie jesteśmy w stanie nawet rozpocząć pracy nad określonym celem, bo na starcie dyskwalifikują nas obawy, że sobie nie poradzimy. Ludzie, których cechuje wiara w siebie lepiej radzą sobie również w obliczu porażki, ponieważ nie zniechęca ich ona do dalszego działania.

Poczucie sprawstwa

Poczucie sprawstwa to nic innego jak świadomość, że to, co nam się przydarza zależy od naszych działań. Posiadając tę cechę mamy więc poczucie wpływu na bieg wydarzeń w swoim życiu. Na przeciwnym biegunie są z kolei osoby mające bardzo małe nasilenie tej cechy. Zazwyczaj jeśli coś im się uda tłumaczą to szczęściem, przychylnością innych ludzi lub uznają za przypadek, który zapewne więcej się nie powtórzy. Sukcesy osiąga oczywiście grupa pierwsza, bo poczucie sprawstwa napędza ich do działania.

Pracowitość

Wydawać by się mogło, że wielu osobom sukces spada z nieba. Oczywiście jedni na swój sukces zapracowali w mniejszym, inni w większym stopniu. Zdecydowana większość jednak poświęciła wiele czasu, aby znaleźć się w miejscu, w którym jest obecnie.

Samoświadomość

Ostatnią bardzo ważną cechą jest samoświadomość. Żeby osiągnąć sukces i być zadowolonym z siebie trzeba po prostu wiedzieć co chce się robić w życiu, kim się jest, jakie ma się wady i atuty. Bez samoświadomości człowiek błądzi w swoich działaniach, a ewentualne osiągnięcia nie przynoszą mu szczęścia.

Dobra wiadomość jest taka, że mimo dużej ilości cech osobowości, które są u nas względnie stałe, są też takie, nad którymi można pracować. Być może swojej kreatywności nie zmienimy w sposób diametralny, natomiast na pewno możemy popracować nad wiarą w siebie lub samoświadomością.