w

Bolesny koniec związku. Jak dojść do siebie po rozstaniu?

Rozpad związku jest niezwykle bolesnym doświadczeniem, który potrafi na pewien czas zaburzyć nasze funkcjonowanie. Sytuacja jest szczególnie trudna, kiedy związek miał być tym „na zawsze”.

Rozstanie z partnerem, z którym dzieliło się codzienność i planowało przyszłość wywraca życie do góry nogami. Pojawia się złość, cierpienie, bezsilność, a czasami niechęć do wychodzenia z domu i podejmowania jakichkolwiek działań.

Co zrobić, żeby poradzić sobie z cierpieniem i zacząć żyć na nowo po rozstaniu?

Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Pozwól sobie na rozpacz

Niektóre osoby chcąc szybko zapomnieć o bólu i cierpieniu starają się z dnia na dzień wymazać z pamięci swojego byłego partnera. Usuwają zdjęcia, nie chcą z nikim rozmawiać na jego temat, a przede wszystkim z całych sił walczą z napływającymi łzami i rozpaczą.

Niestety, nie dopuszczanie do głosu emocji zazwyczaj nie przynosi nic dobrego. Rozpad związku jest stratą, którą trzeba „przepracować”, a danie ujścia emocjom jest tego najlepszym sposobem.

 

Nie udawaj silnej, kiedy się taką nie czujesz

Nie staraj się pokazywać wszystkim na około, że świetnie sobie radzisz, mimo że wcale tak nie jest. Robienie dobrej miny do złej gry będzie zabierać ci energię, której i tak w obliczu napotkanych trudności masz mało. Czas, który właśnie przechodzisz w swoim życiu, jest trudny i masz prawo przeżywać go na swój własny sposób.

Zauważaj swoich bliskich

Doceniaj starania swojej rodziny i przyjaciół, którzy chcą ci pomóc. Być może proponują ci spotkania na które aktualnie nie masz ochoty, ale lepiej dać im do zrozumienia, że potrzebujesz czasu, zamiast całkowicie odcinać się od tego typu propozycji.

Kiedy już nieco ochłoniesz i dojdziesz do siebie, towarzystwo bliskich ludzi będzie wspaniałym lekarstwem.

Poczekaj z rozpoczynaniem nowej relacji

Nie próbuj leczyć ran po jednym związku pośpiesznie wchodząc w kolejny. Szukanie pocieszania w ramionach kogoś innego może sprawić, że na chwilę zapomnisz o cierpieniu, ale w dłuższej perspektywie pogłębisz swoje uczuciowe zagubienie. Bez uporządkowania swojej przeszłości bardzo trudno będzie ci zbudować szczęśliwą relację.

Poczekaj, aż emocje naprawdę opadną i wejdź w kolejny związek z czystą kartą.