Nie ma wątpienia, że udany związek przynosi ludziom stabilizację i poczucie szczęścia. Są jednak kobiety, które mimo dobrze zapowiadającej się znajomości, nie potrafią w pełni się nią cieszyć. Choć doskonale zdają sobie sprawę, że nie mają racjonalnych powodów do obaw, towarzyszy im ciągły lęk.
Co jeśli to wszystko jest zbyt piękne? Może on znajdzie sobie kogoś innego? Czy aby na pewno będziemy razem już na zawsze? Te i inne niechciane pytania zaprzątają im głowę i nie pozwalają po prostu cieszyć się chwilą.
Jeśli w udanym związku towarzyszy Ci nieuzasadniony lęk, dowiedz się, jakie mogą być jego powody.
Niska samoocena
Jedną z głównych przyczyn tego typu lęków i obaw jest niska samoocena. Kobieta, która ma obniżone mniemanie o sobie, często nie potrafi uwierzyć w fakt, że ktoś może ją pokochać taką, jaką jest. Kiedy spotyka na swojej drodze wymarzonego mężczyznę, bardzo szybko zaczyna martwić się, że nie jest wystarczająco dobra, zdolna lub ładna, aby ten oto mężczyzna chciał z nią spędzić resztę życia. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy ukochany zapewnia ją o swojej miłości i nie daje żadnych obiektywnych powodów do pojawienia się tego typu wątpliwości.
Jakie mogą być skutki niskiej samooceny, która daje o sobie znać właśnie w taki sposób? Po wielu rozmowach i zapewnieniach o miłości, mężczyzna może poczuć się zmęczony zazdrosną partnerką. Może też zacząć zwracać większą uwagę na jej wady, skoro ona sama często o nich mówi. Kobieca niska samoocena może więc prawdziwie namieszać w związku i zahamować jego prawidłowy rozwój.
Traumy z przeszłości
Innym powodem lęku o związek są wydarzenia z przeszłości, które odcisnęły piętno na kobiecej psychice. Kiedy kobieta zostaje oszukana lub porzucona, może to skutkować swego rodzaju traumą i obawą, że podobna sytuacja spotka ją w przyszłości. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy trudne wydarzenia są nagłe, niespodziewane i dotyczą relacji, w którą była mocno zaangażowana.
Trauma z przeszłości może dotyczyć również wydarzeń z okresu dzieciństwa. Być może kobieta była świadkiem rozstania rodziców, w którym jej ojciec porzucił matkę? A może w niespodziewany sposób opuściła ją inna bliska osoba? Wszystkie tego typu wydarzenia mogą wpływać na ludzką psychikę i skutecznie odbierać poczucie bezpieczeństwa.
Lękowy styl przywiązania
Obawy przez porzuceniem lub przed brakiem zainteresowania ze strony partnera mogą również wynikać z lękowego stylu przywiązania, a więc sposobu w jaki małe dziecko nawiązuje relacje ze swoją matką. Jeśli matka jest emocjonalnie obecna i daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, zazwyczaj wytworzy ono bezpieczny styl przywiązania, w którym nie będzie obawiało się rozłąki lub chwilowej utraty uwagi. Jeśli jednak matka była nieobecna, chwiejna emocjonalnie, czy też nieprzewidywalna w swoich zachowaniach, dziecko wytworzy styl unikający lub lękowy.
Jaki ma to wpływ na jego przyszłość? Kobieta z lękowym stylem przywiązania może nadmiernie obawiać się jakiejkolwiek rozłąki z ukochanym oraz przejawiać lęk przed potencjalnym rozstaniem.
Wniosek jest taki, że każda osoba, która przejawia nieadekwatne do sytuacji obawy, najprawdopodobniej ma nierozwiązane problemy z przeszłości. Dotarcie do źródła problemu oraz praca nad nim jest kluczowa, aby pokonać lęki i zacząć spokojnie żyć.