w ,

Aromantyczność, czyli o relacjach bez zakochiwania się

Powszechnie uważa się, że stan zakochania to jedno z przyjemniejszych doznań, za którym wiele osób tęskni. Motyle w brzuchu, rozkojarzenie, silne emocje nawet na myśl o tej drugiej osobie… Wydaje się, że kto tego nie zaznał, ten nie wie, czym jest miłość. W rzeczywistości jednak nie każdemu jest to dane i wcale nie musi to być powodem do cierpienia i samotności. Zobaczmy, czym jest aromantyczność.

aromantyczność
Fot. Pexels.com

Osoba aromantyczna, czyli jaka?

Aromantyczność jest uznawana za jedną z orientacji. Mianem aromantycznych określa się osoby, które nie potrafią nawiązywać relacji o charakterze romantycznym ani nie odczuwają takiej potrzeby. Stan zakochania jest więc im obcy, a jego przejawy u innych mogą wręcz budzić zażenowanie czy zakłopotanie.

Osoba aromantyczna nie doznaje słynnych „motyli w brzuchu” i źle się czuje w sytuacjach, w których ktoś wymaga od niej okazywania uczuć, deklarowania ich czy zachowania się w sposób powszechnie uznawany za romantyczny. Nie utożsamia się też z postaciami w książkach czy filmach, które są zakochane.

Aromantyczna osoba nie lubi być podejrzewana o głębsze uczucia, z drugiej zaś strony często jest oskarżana o ich brak. Nie znaczy to, że nie potrafi się do nikogo przywiązać. Taka osoba może być oddanym przyjacielem.

Aromantyczność a aseksualność

Przy okazji mówienia o aromantyczności bardzo często wspomina się aseksualność. Istotnie, nierzadko osoba aromantyczna jest również aseksualna, czyli nie odczuwa nie tylko pociągu romantycznego, ale i seksualnego do drugiej osoby.

aromantyzm
Fot. Pexels.com

Nie jest to jednak regułą. Wśród osób aromantycznych zdarzają się takie, które odczuwają pociąg seksualny, ale nie nawiązują relacji uczuciowych. Z drugiej strony nawet osoby aseksualne mogą uprawiać seks, choć nie jest on dla nich tym samym, co dla osób, które jako aseksualne się nie określają.

Jest to oczywiście istotna przeszkoda w nawiązywaniu jakiejkolwiek relacji z drugim człowiekiem, o ile ten nie rozumie, czym jest aromantyczność i aseksualność. Ale czy to przekreśla szanse na związek?

Czy osoba aromantyczna może być w związku?

Jak już zostało wyjaśnione, osoba aromantyczna nie jest w stanie odczuwać stanu zakochania. W związku z tym nie będzie potrafiła w taki sam sposób odwzajemnić romantycznych uczuć drugiej osoby.

Czasami jednak może być w związku, w którym więź opiera się na przyjaźni. Odnajdzie się u boku kogoś, kto nie oczekuje od niej zobowiązującej relacji, lub u boku drugiej osoby aromantycznej, która będzie ją najlepiej rozumieć.

Ważne, by zrozumiała, czy jej aromantyczność faktycznie jest wrodzoną orientacją, czy też efektem innych czynników, np. traum z przeszłości czy sposobu wychowania. Od tego zależy, czy będzie mogła (i chciała) zmienić w sobie tę cechę.