w

Ambiwalencja w związku – o czym świadczą sprzeczne uczucia?

Zdarza Ci się mieć wrażenie, że kochasz i nienawidzisz naraz? A może zwyczajnie miewasz mieszane uczucia względem innych ludzi, w szczególności partnera lub partnerki? Nie ma w tym nic dziwnego, a psychologia już dawno rozpoznała to zjawisko. Dowiedz się, czym jest emocjonalna ambiwalencja w związku.

ambiwalencja w związku
Fot. Pexels.com

Czym jest ambiwalencja w związku?

Samo słowo „ambiwalencja” w psychologii oznacza sprzeczność uczuć względem jakiejś osoby, rzeczy lub sytuacji. Wydaje nam się wówczas, że żywimy jednocześnie pozytywne i negatywne uczucia względem danego obiektu.

W związku partnerskim najczęściej sprowadza się to do darzenia kogoś miłością, a jednocześnie odczuwaniem emocji negatywnych, jak złości, zirytowania, niechęci, a nawet nienawiści.

Skąd się biorą sprzeczne uczucia?

Sprzeczne uczucia są czymś bardzo powszechnym. W końcu fakt, że kogoś kochamy, nie oznacza, że nie możemy w danym momencie czuć do niego czegoś negatywnego. Możemy czuć się rozczarowani, możemy mieć wątpliwości, możemy pod wpływem stresu łatwo wpadać w irytację i nie mieć ochoty spędzać czasu z kimś, kogo w zasadzie kochamy czy lubimy.

sprzeczne uczucia w związku
Fot. Pexels.com

W skrajnych przypadkach ambiwalencja emocjonalna może polegać na mieszaniu ze sobą sprzecznych uczuć, np. radości i smutku. Wówczas może być to przejaw zaburzeń psychicznych.

Kiedy ambiwalencja staje się problemem…

Istnieją sytuacje, kiedy ambiwalencja w związku okazuje się poważnym problemem. Dotyczy to na ogół związków toksycznych, z motywem współuzależnienia. Uzależniona emocjonalnie osoba może kochać swojego partnera, nawet gdy ten ją krzywdzi. Odczuwa do niego jednocześnie miłość i nienawiść za to, co robi. Łatwo w ten sposób uwikłać się w związek przemocowy lub taki, w którym jest problem nałogu.

Jak radzić sobie z ambiwalencją w związku?

Przede wszystkim należy zastanowić się, skąd się biorą sprzeczne uczucia. To bardzo ważne, by rozpoznać, na ile sytuacja jest poważna – być może jest to taki przypadek, jak sytuacja opisana akapit wyżej.

W zależności od podłoża sprzecznych uczuć warto wybrać się na terapię, porozmawiać z partnerem lub partnerką, być może trochę się zdystansować na pewien czas, by uporządkować emocje, albo spróbować zredukować stres i podejść bardziej akceptująco do swojego otoczenia.