w

Nerwica niedzielna, czyli kiedy odpoczynek frustruje

W końcu weekend – tak myśli zdecydowana większość pracującego czy uczącego się społeczeństwa. Niemal każdy z utęsknieniem wyczekuje urlopu czy każdego innego wolnego dnia, który może poświęcić na relaks i prywatne relacje. Istnieje jednak grupa ludzi, która z przerażeniem myśli o zbliżającym się piątkowym popołudniu czy wakacjach. Czym jest nerwica niedzielna?

nerwica niedzielna
Fot. Pexels.com

Czym jest nerwica niedzielna?

Mowa tu o zaburzeniu o podłożu nerwicowym, lękowym, która dotyka ludzi czerpiących dużą satysfakcję z pracy i aktywności, w tym pracoholików. Objawy pojawiają się, kiedy taka osoba ma mieć dzień wolny, który powinna poświęcić na odpoczynek, ale zamiast się zregenerować, frustruje się i męczy.

Do przejawów nerwicy niedzielnej należy uczucie niepokoju, stres, osłabiona koncentracja, rozdrażnienie czy przygnębienie. W skrajnych przypadkach reakcją może być nawet panika czy depresja. Niekiedy towarzyszą im różne objawy somatyczne, jak bóle brzucha, głowy, nieregularne tętno.

Dlaczego boisz się odpoczywać?

Podłoża nerwicy niedzielnej mogą być różne. Gdy pracujemy bardzo intensywnie i stresogennym środowisku, praca staje się dla nas jak narkotyk pobudzający. Kiedy go zabraknie, zaczynamy mieć objawy odstawienia.

lęk przed odpoczynkiem
Fot. Pexels.com

Wiele osób też upatruje własnej wartości w swojej karierze i efektywności. Czują się dowartościowane i potrzebne, gdy pracują, a gdy mają odpoczywać ich życie traci sens, a samoocena spada.

To też nierzadko problem osób pracujących w domu, ale też tych, które nie mają rozwiniętej sfery prywatnej (np. są samotne, stronią od ludzi). Nie potrafią one oddzielić sfery zawodowej od osobistej, a czas wolny ujawnia ich deficyty.

Sposoby na nerwicę niedzielną

Co można zrobić z nerwicą niedzielną? Przede wszystkim warto się zastanowić nad jej przyczynami. Być może wymagają one pracy z psychologiem, a może wystarczy stopniowo zacząć zmieniać swoje nawyki.

Wybieraj czynności, które sprawiają ci przyjemność, a nie są związane z pracą. Możesz coś ugotować i zaprosić znajomych, oddać się hobby, uczyć się czegoś. Staraj się unikać pracy w miejscach związanych z odpoczynkiem, jak sypialnia. Wymyśl kilka alternatyw na czas wolny. Dziel się z innymi tym, co robisz w czasie wolnym, np. porozmawiaj o filmie, który obejrzałeś. To da ci poczucie, że odpoczynek nie jest czymś, co ląduje w próżni.