Mylić się jest rzeczą ludzką, ale każdy błąd może pociągać za sobą konsekwencje. Błędy w związku, które popełniamy, mogą stopniowo osłabiać więź i niszczyć relację. Z niektórych łatwo jest nam zdać sobie sprawę i nawet przedyskutujemy je z partnerem. Ale ogromna ich część jest na swój sposób utajona, a mimo to oddziałuje negatywnie na nasz związek.
Dlaczego popełniamy błędy w relacji z partnerem?
Oczywiście nasze błędy mogą wynikać z charakteru, np. uporu, zaborczości czy niskiej samooceny. Wówczas szczególnie ważna będzie praca nad samym sobą. Ale potrafią mieć one też inne podłoże.
Głównym powodem problemów w związku jest niski poziom świadomości tego, co się w tym związku dzieje i jak to na niego wpływa. Na przykład jesteśmy w stanie zauważyć, że często się ostatnio kłócimy, ale uważamy, że to normalne i nie zastanawiamy się nad tego przyczyną.
Błędy w związku, których lepiej unikać
1. Brak uważności – nie aktualizujesz wiedzy o swoim partnerze i waszej relacji, nie zwracasz uwagi na potrzeby, jakie komunikuje ci druga osoba, ignorujesz sygnalizowane problemy.
2. Presja – koncentrujesz się na swoich oczekiwaniach, wywierasz presję, nie zostawiasz przestrzeni i nie pozwalasz się nawet na chwilę oddalić.
3. Brak tożsamości – traktujesz was jako jedność, zacierają się granice między wami jako indywidualnymi osobami mającymi swoje życie i swoją tożsamość.
4. Kontrola – masz problem z zazdrością i zaborczością, kontrolujesz każdy ruch partnera.
5. Brak pozytywnych zwrotów – nie wysyłasz pozytywnych komunikatów, nie doceniasz, ciągle krytykujesz, nie dbasz o bliskość fizyczną.
6. Błędy w komunikacji – łatwo wszczynasz kłótnie, unikasz konfrontacji, nie nastawiasz się na rozwiązanie problemu, tylko na krytykę i narzekanie.
Jak poprawić relację w związku?
Rozpoznajesz u siebie jeden z powyższych błędów? To świetnie! Właśnie udało ci się zrobić pierwszy krok, by go rozwiązać. Jeśli jeszcze nie wiesz, co stanowi problem w twojej relacji, przemyśl to, porozmawiaj z partnerem i w razie czego skonsultuj się z terapeutą. Ten ostatni może wam pomóc, moderując rozmowę i zadając ćwiczenia do domu. Jednak główną pracę musicie wykonać wy sami, proponując konkretne rozwiązania i wcielając je w życie.