Małym dziewczynkom od lat wpaja się, że powinny być grzeczne, miłe i uprzejme. O ile chłopcom niektóre przewinienia uchodzą na sucho, dziewczynkom wmawia się, że pewnych rzeczy im „nie wypada”.
Choć rozsądne i grzeczne dziewczynki są chwalone i uznawana za wzór do naśladowania, taka postawa bynajmniej nie działa na ich korzyść. Wręcz przeciwnie – sprawia, że wyrastają na niepewne siebie kobiety, którym trudno sięgać po to, czego naprawdę pragną. Dlaczego tak się dzieje?
„Twoje zdanie się nie liczy”
Kobiety, które były wychowywane na tak zwane grzeczne dziewczynki przez lata uczone były, że ich zdanie nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Otrzymywały komunikat, że to dorosły wie najlepiej jak powinny się zachowywać oraz co i kiedy mówić. Wszelkie próby sprzeciwu wywoływały niezadowolenie ze strony najbliższych im osób i skutecznie zmniejszały ich pewność siebie. Nic dziwnego, że w życiu dorosłym tego typu kobiety mają problem z wyrażaniem własnego zdania i przeforsowaniem swojej opinii. Zawsze wydaje im się, że to inni muszą mieć rację, więc nie wychylają się zbytnio i tym samym pozwalają, aby najważniejsze decyzje podejmowane były przez osoby z ich otoczenia.
„Nie można nikogo urazić”
Kolejnym problemem, z którym spotykają się kobiety wychowane na grzeczne dziewczynki, jest przedkładanie uczuć innych osób ponad swoje. Często nie potrafią odmówić komuś wyświadczenia przysługi, mimo że zupełnie nie mają na to ochoty lub zaniedbują w ten sposób swoje własne potrzeby. Wszystko dlatego, że od dziecka nauczone były, aby nie sprawiać innym przykrości. Nie chcąc zatem nikogo urazić, mają olbrzymi problem z asertywną odmową i notorycznie stawiają siebie na drugim miejscu.
„Nie warto się wychylać”
Grzeczne dziewczynki odczują sposób, w jaki były wychowane, również w życiu zawodowym. Jako że zawsze wpajało im się, że powinny bez mrugnięcia okiem wykonywać swoje obowiązki, nie będą potrafiły sprzeciwić się swoim przełożonym, nawet jeżeli sytuacja będzie tego wymagała. O wiele trudniej będzie im również zawalczyć o podwyżkę lub podzielić ze współpracownikami innowacyjnym pomysłem. Wszystko dlatego, że idą przez życie z przeświadczeniem, że nie warto się wychylać, bo może to grozić negatywną opinią innych lub brakiem akceptacji.
Jak widać, grzeczne dziewczynki – choć chwalone i uwielbiane w dzieciństwie – wcale nie mają w życiu łatwo. Jeśli zatem zauważasz u siebie któreś z wymienionych cech, zastanów się, w jaki sposób sama byłaś wychowywana. Czy Twoje zdanie i uczucia się liczyły, czy zupełnie nie były brane pod uwagę? Musisz również wiedzieć, że choć dzieciństwo mocno determinuje nasze przyszłe życie, wcale nie jesteś na straconej pozycji! Możesz zmienić swój styl postępowania, jeśli tylko uświadomisz sobie, że Twoje potrzeby są tak samo ważne, jak potrzeby innych ludzi.