w

5 rzeczy, których nie mówi się świeżo upieczonej mamie

Bliska Ci osoba urodziła dziecko? A może spotkałeś dawną koleżankę z wózkiem z bobasem w środku? Świetnie! Pogratuluj, ale nie przekazuj utartych frazesów, które wcale nie sprawiają radości kobiecie po ciąży, wręcz przeciwnie. O jakie konkretnie „komplementy” chodzi? Sprawdź.

matka i dziecko
Fot. Unsplash.com

1. Wszystko dobrze? To super! Małe dziecko mały kłopot, duże – duży kłopot.

Tak, teraz bobas śpi, a im będzie starszy, tym będzie z nim coraz więcej zachodu. Może tak, może nie. Po co mówić takie rzeczy, które mają tak naprawdę negatywny wydźwięk? A co jeśli młoda mama ma problemy z dzieckiem, które ciągle ma kolki, boli go brzuszek i krztusi się? Myślisz, że takie „porady” jej pomogą? Wręcz przeciwnie!

2. Wyglądasz na bardzo zmęczoną

O wow! A Ty nie masz małych rzeczy, a też widać po Tobie czasem zmęczenie, wiesz?

3. Daj spokój / Przesadzasz!

Młoda mama zwierzyła Ci się, że macierzyństwo ją przytłacza? Nie mów jej, że ma się wziąć w garść! Jest w bardzo trudnym momencie swojego życia, hormony w niej buzują, przeszła trudny czas ciąży i poród. Okaż jej wsparcie zamiast dobijać!

4. Czy nie za ciepło ubrałaś dziecko?

O wujek i ciocia złota rada. Super! Na pewno masz dużo do powiedzenia na temat braku czapeczki itd. Oczywiście nikt nie broni Ci dawać dobrych, szczerych rad, ale nie atakuj od razu matki, która będzie czuła się przytłoczona. Pamiętaj, że ona robi wszystko najlepiej jak potrafi, a Ty po prostu możesz nie mieć racji.

5. Zdrowo wyglądasz / Na pewno niedługo schudniesz po ciąży

O proszę, komentarze na temat wagi. Najgorzej. Ty nigdy nie miałeś/aś nadprogramowych kilogramów? Nic Ci do tego, ile kto waży, zajmij się swoim ciałem. Nie masz prawa dawać takich komentarzy szczególnie kobiecie, która przeszła trud ciąży i porodu.

Zobacz także: Trzy rzeczy, których w sobie nie doceniasz, a je masz!