w

5 rzeczy, które musisz zrobić, aby żyć w zgodzie ze sobą

Życie w zgodzie ze sobą to wyznacznik ludzkiego szczęścia. Nie będzie szczęśliwy ten, kto ślepo podąża za innymi lub tłumi wszelkie swoje potrzeby. Okazjonalne odczuwanie radości i satysfakcji nie wystarczy. Jeśli ciągle czegoś ci w życiu brak, to znaczy, że prawdopodobnie nie odkryłeś jeszcze tego, co jest dla ciebie dobre.

Jak nauczyć się żyć w zgodzie ze sobą? Zacznij od kilku ważnych zasad.

fot.pixabay.com

Pozbądź się toksycznych znajomości

To, jakimi ludźmi się otaczasz jest niezwykle ważne w budowaniu tego, kim jesteś. Nie bez powodu od pokoleń powtarza się maksymę „z kim się zadajesz, takim się stajesz”. Osoby, które towarzyszą ci na co dzień, mają ogromny wpływ na twoje myśli i zachowanie. Jeśli przebywasz wśród ludzi, którzy cię demotywują i krytykują, nic dziwnego, że czujesz się ze sobą źle. Zakończ zatem znajomości, które ci nie służą. Nie ubolewaj nad tym, że tyle razem przeżyliście. Często bowiem zdarza się, że przy ludziach trzyma nas tylko sentyment do dawnych doświadczeń, a nie obecny poziom relacji.

Naucz się odmawiać

Nie bój się mówić „nie”, jeśli ktoś namawia cię na rzeczy, na które nie masz ochoty. Godząc się na wszystko, co proponują inni, tracisz swój cenny czas. Spełniasz czyjeś wyobrażenia i potrzeby, zapominając o swoich. Czy na pewno samopoczucie innych ludzi jest ważniejsze od twojego?

Przestań oglądać się na innych

Podejmuj decyzje samodzielnie i nie zwracaj nadmiernej uwagi na to, co o twoich wyborach myślą inni ludzie. Pamiętaj, że nikt nie przeżyje życia za ciebie! Nie uzależniaj więc tego, co robisz od opinii otoczenia. Możesz czuć się spełniony tylko wtedy, kiedy twoje działania będą zgodne z tym, czego pragniesz ty, a nie twoja mama, mąż, koleżanka, czy sąsiadka.

Spójrz na świat głębiej

Nie sprowadzaj całego swojego funkcjonowania do znienawidzonej pracy i codziennej domowej rutyny. Mimo naglących obowiązków spróbuj nie zajmować swojego umysłu tylko utartą codziennością. Rób nowe rzeczy, poznawaj świat i odkrywaj jego możliwości.

Zaakceptuj swoje słabości

Nie chodzi o to, że masz dać sobie przyzwolenie na wszelkie wady i nie starać się z nimi walczyć. Przyjmij jednak, że jak każdy człowiek nie jesteś idealny i właśnie to czyni cię unikatowym. Zamiast walczyć ze wszystkimi słabościami, zaakceptuj te, które składają się na twoją osobowość.