Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. W wielu sytuacjach pomaga zmobilizować organizm do pokonania pojawiającej się trudności. Jeśli występuje sporadycznie i jest umiarkowanie nasilony, może przynosić wymierne korzyści. Niestety, tempo życia we współczesnym świecie często powoduje, że ilość stresu znacząco przekracza możliwości ludzkiego organizmu. A to nie pozostaje obojętne dla zdrowia i poczucia psychicznego dobrostanu.
Zadziwiające jest to, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z życia w chronicznym stresie. Nie wszyscy ludzie wiedzą, że uciążliwe objawy występują nie tylko w trakcie niekomfortowej sytuacji, ale mogą się również pojawić podczas spotkań ze znajomymi, czy też próby odpoczynku.
Jakie dolegliwości pokazują ci zatem, że twoim życiem rządzi stres?
Masz kłopoty ze snem
Możesz mieć trudności z zasypianiem, wybudzać się ze snu lub każdego ranka wstawać zupełnie niewypoczęta, mimo że spałaś całą noc. Możesz też skarżyć się na uporczywe koszmary, które wprawiają cię w uczucie strachu i niepokoju. Wszelkie kłopoty ze snem są sygnałem, że w twoim organizmie dzieje się coś niepokojącego.
Odczuwasz dolegliwości fizyczne
Kiedy odczuwasz bóle głowy lub żołądka, a żaden lekarz nie potrafi znaleźć przyczyny tych dolegliwości, istnieje spore prawdopodobieństwo, że mają one charakter psychogenny. Długotrwały stres oddziałuje na twoje ciało i może wywoływać szereg różnych schorzeń.
Stałaś się nerwowa i wszystko cię drażni
Konsekwencjami stresu są nie tylko dolegliwości fizyczne. Życie w ciągłym biegu, zbyt krótki lub nieefektywny odpoczynek, mogą doprowadzić do sytuacji, gdy wszystko wokół zaczyna cię po prostu drażnić. Stajesz się nerwowa i przejawiasz reakcje, które są nieadekwatne do sytuacji. Często zdarza się, że cierpi na tym twoje życie osobiste, a w bliskim związku pojawia się coraz więcej kłótni.
Nie potrafisz się skoncentrować
Masz trudności z wysłowieniem się i ciągle zapominasz o jakiś sprawach? To również może być objaw przeciążenia twojego organizmu. Będąc ciągle na wysokich obrotach twój umysł w pewnym momencie przestaje działać prawidłowo. Nie lekceważ tego i nie zrzucaj symptomów stresu na „gorszy dzień”. Zwolnij tempo i zastanów się, czy nie warto popracować nad zmianą swojego codziennego funkcjonowania.