w

4 sposoby radzenia sobie z trudnymi ludźmi

Co to w ogóle znaczy, że dana osoba jest trudna? Często spotykamy ludzi, w których towarzystwie nie czujemy się komfortowo. Mamy wrażenie, że osaczają nas swoją nieprzeciętną osobowością lub czujemy, że nie jesteśmy w stanie się z nimi w żaden sposób porozumieć. Trudny człowiek to taki z którym nie jest prosto nawiązać prawidłową relację.

Bardzo często są to też osoby, które wręcz upokarzają innych, aby samemu poczuć się lepiej.

W tym artykule postaramy się przedstawić kilka sytuacji, w których mamy do czynienia z trudnym człowiek oraz wskazać sposoby jak możemy sobie z nimi poradzić.

Wybieraj ostrożnie

Wyobraź sobie sytuację, kiedy ktoś z Twojego otoczenia w pracy roznosi nieprawdziwe plotki na temat innej osoby. Na początku masz ochotę donieść na niego prosto do szefa i załatwić sprawę od razu.

Niestety to nie wydaje się najlepszym pomysłem. Jeżeli osoba, na której temat ktoś roznosi nieprawdziwe informacje, jest faktycznie niewinna, to prawda obroni się sama. Zostaw to, odpuść, inaczej sam zostaniesz wplątany w aferę, co do której nie wiesz, jak się skończy.

Jeśli to możliwe, dokumentuj rozmowy

Następna sytuacja to taka, kiedy ktoś kłamie w żywe oczy na temat Waszych wspólnych wcześniejszych ustaleń. Pierwsza reakcja, jaka Ci się nasuwa to taka, aby krzyczeć głośniej od niego i oskarżyć tę osobę bezpośrednio o kłamstwo.

Tutaj właśnie przyda się skrzętnie prowadzona przez Ciebie dokumentacja. Jeżeli zauważyłeś wśród swoich współpracowników, kogoś z kim może być trudno porozumieć się, ale przyszło Wam razem pracować, to dokumentuj wszystko.

Każdy e-mail, sms, wszystko ustalaj na piśmie i zachowuj kopie. Jeżeli przydarzy Ci się taka sytuacja, będziesz miał ogromną broń i załatwisz wszystko na spokojnie.

Trzymaj się faktów

Kolejny przykład to gdy ktoś próbuje zbaczać z rozmowy i zaczyna poruszać temat kompletnie z nią niezwiązany, tym samym starając się wplątać Cię w jakąś aferę.

W pierwszym odruchu masz ochotę dyskutować z tą osobą, co prowadzi zazwyczaj do tego, że zostaniesz przyparty do muru i trudno Ci się będzie z tego wyplątać.

Co zatem powinieneś zrobić? Trzymaj się faktów. Nie daj się ponieść emocjom, a jeżeli to nie pomoże, to po prostu zakończ dyskusję.

Znajdź sojuszników

Ostatni przykład to ten, kiedy od dłuższego czasu jesteś skonfliktowany z trudnym człowiekiem z Twojego otoczenia, a jakakolwiek próba rozmowy kończy się fiaskiem. W takiej sytuacji nie jest Ci łatwo myśleć logicznie i jedyne co chcesz zrobić to udowodnić swoje racje.

Poszukaj sojuszników, kogoś, kto zna sytuacje i jest z Tobą w dobrych relacjach. Będziesz miał przewagę, ponieważ ludzie z trudną osobowością zazwyczaj pozostają w izolacji, gdyż mało kto jest w stanie z nimi nawiązać dobrą relację.