w

3 błędy w komunikacji, których musisz unikać, jeśli nie chcesz zepsuć swojego związku

Prawidłowa komunikacja to podstawa funkcjonowania związku. Na nic zdadzą się romantyczne chwile, jeśli dwie osoby nie będą potrafiły ze sobą najzwyczajniej w świecie rozmawiać. Nie tylko wypowiadać określone komunikaty lub zdawkowo opowiadać jak minął dzień, ale także wzajemnie się słuchać i udzielać szczerych odpowiedzi.

Nawet największa miłość może nie przetrwać, jeśli w związku pojawią się zgrzyty na poziomie komunikacji. Jakich błędów należy unikać?

Chowanie urazy i przemilczanie problemów

Niemówienie o problemach to domena osób, które boją się konfrontacji i nie są nauczone prowadzenia szczerych rozmów. Kiedy w ich związku pojawia coś, co ewidentnie im nie odpowiada, raczej wolą to „przeczekać”, niż otwarcie opowiedzieć o swoich emocjach. Niestety, takie zachowanie powoduje, że druga strona nie jest świadoma powagi sytuacji. Nie bierze więc pod uwagę zmiany swojego zachowania, a tym samym potęguje ukryty żal u swojej drugiej połówki.
A to już prosta droga do wielu nieporozumień i nawarstwiania się problemów.

Traktowanie wszelkich uwag jako atak

Nikt nie lubi przyjmować niekorzystnych uwag na swój temat. Istnieje jednak znacząca różnica pomiędzy bezpodstawnym ocenianiem, a krytyką, która jest konstruktywna i może prowadzić do korzystnej zmiany.

Jeśli w bliskim związku jedna ze stron nie potrafi przyjąć żadnej informacji zwrotnej, a wszelkie zwrócenie uwagi traktuje jako atak, może to zwiastować solidne kłopoty. Traktowanie siebie jako ofiary i brak umiejętności poradzenia sobie z negatywną opinią prowadzi do sytuacji, w której partner lub partnerka nie ma szansy na rozwiązanie nawet całkiem prozaicznego problemu.

Skupienie na swoich uczuciach i pomijanie uczuć partnera

Błędem, którego wiele osób zdaje się nie zauważać, jest przecenianie swoich uczuć, względem uczuć partnera. Zbyt często ludzie skupiają się na tym, czego oni sami pragną i co im nie odpowiada. Zapominają niestety, że czasami to właśnie oni mogą się mylić lub pomijać potrzeby drugiej połówki. Niezwykle ważne jest więc, aby przełamywać swój utarty sposób myślenia i jak najczęściej starać się postawić na miejscu drugiej osoby.