w

Zazdrość o przyjaciela chłopaka – trudna konkurencja

Ukłucie zazdrości, kiedy partner obejrzy się za inną kobietą lub poświęca jej więcej uwagi, to uczucie typowe i powszechne. Zwykle konkurencji kobieta upatruje w przedstawicielkach tej samej płci – to ma sens. Co jednak, gdy pojawia się zazdrość o przyjaciela chłopaka? Wydawałoby się, że relacja przyjacielska nie powinna zagrażać tej romantycznej. Mimo to problem się pojawia. Kiedy zazdrosna o kolegów partnerka przesadza, a kiedy może mieć rację?

zazdrość o przyjaciela chłopaka
Fot. Pexels.com

Zazdrość o przyjaciela chłopaka – opis przypadku

Wyjaśnijmy najpierw, o jaką sytuację dokładnie nam chodzi. Kiedy zaczynamy się z kimś spotykać na poważnie, przyjmujemy do swojego życia nie tylko tę jedną, ukochaną osobę, ale i grono związanych z nią bliskich: rodzinę i przyjaciół. Każda dziewczyna chciałaby polubić kolegów chłopaka i czuć się też przez nich akceptowana, ale jednocześnie być na pierwszym miejscu.

Facet nie zamierza na ogół zrywać kontaktów z kumplami z powodu dziewczyny. Ma przyjaciół, z którymi łączą go inne rzeczy niż z partnerką i to dla niego jasne. Dziwi go więc, gdy dziewczyna zaczyna źle reagować na to, ile uwagi poświęca przyjaciołom.

Dlaczego nie warto być zazdrosną o kolegów?

Wiele dziewczyn faktycznie czasami nie rozumie, że chłopak, spędzając czas z przyjaciółmi, wcale nie stawia swojej partnerki niżej w hierarchii. W rzeczywistości przecież ani przyjaciel nie zastąpi dziewczyny, ani na odwrót.

zazdrosna o kolegów chłopaka
Fot. Pexels.com

Taką zazdrość mogą przejawiać kobiety o niskim poczuciu własnej wartości, zaborcze lub wręcz przeciwnie – uległe, potrzebujące i łatwo uzależniające się od innych. To zjawisko może mieć też związek z tym, że dziewczyna sama nie ma swojego grona przyjaciół.

Takie zachowanie na pewno niszczy relację. Facet czuje się zawłaszczany, kontrolowany i wpędzany w poczucie winy, więc automatycznie jeszcze bardziej chce się urwać ze smyczy. Jego partnerka natomiast pogłębia swoją niską samoocenę i uzależnienie od partnera.

Kiedy zazdrość może być uzasadniona

Bywa jednak, że taka zazdrość nie jest wywołana jedynie uprzedzeniami i obsesjami kobiety. Może ona faktycznie czuć niechęć ze strony przyjaciół partnera i w konsekwencji zagrożenie lub po prostu dyskomfort, jeśli nie może znaleźć porozumienia ze znajomymi chłopaka.

Jednocześnie sam partner może faktycznie wyraźnie stawiać kolegów wyżej, traktować ich jako autorytet, pozwalać im wpływać na związek z dziewczyną, a nawet nie chcieć przedstawiać partnerki znajomym.

Każda z tych sytuacji wymaga rozmowy i wyjaśnienia, by obie strony czuły się dobrze. Partner powinien spróbować zrozumieć obawy swojej dziewczyny, a ona – dać mu przestrzeń i sama zadbać o swoje niezależne od niego życie towarzyskie.