w

Wstydzę się mojego partnera, moi znajomi go krytykują, co robić?

„Wstydzę się mojego partnera. Dobrze nam razem, ale nie chcę go przedstawiać znajomym w obawie przed krytyką” – w pierwszej chwili mamy wrażenie, że w tym związku nie ma miłości. Bo jak można kochać i się za kogoś wstydzić? Wbrew pozorom jednak taki konflikt przeżywa wiele kobiet (i mężczyzn), a jego rozwiązanie jest różne w zależności od sytuacji. I nie zawsze rozstanie jest najlepszym wyjściem.

wstydzę się mojego partnera
Fot. Pexels.com

Wstydzę się mojego partnera, bo…

Najważniejszą kwestią jest odpowiedzenie sobie na pytanie, dlaczego się wstydzi drugiej połówki. Zasadniczo wszystkie możliwe powody możemy podzielić na trzy grupy:

1. Partner nie przystaje do twojego środowiska. Klasycznym przykładem jest wykształcona, odnosząca sukcesy kobieta, obracająca się w podobnym towarzystwie. Partner to z kolei osoba pod tym względem przeciętna. Pojawia się obawa, że znajomi go nie zaakceptują zgodnie z powiedzeniem „za wysokie progi…”.

2. Partner ma cechy i zachowania, z którymi nie chcesz się identyfikować, które cię żenują. Wstydzisz się za jego poczucie humoru, brak ogłady i wiedzy o świecie, styl ubioru, wygląd, zainteresowania lub niepopularne poglądy.

3. Partner zachowuje się w sposób nieprzewidywalny i powszechnie nieakceptowany przez społeczeństwo. To sytuacje, gdy jest ci nie tylko wstyd, ale też przykro za jego zachowanie. Na przykład awanturuje się, obraża, nadużywa alkoholu, flirtuje w twojej obecności z innymi kobietami.

Nieodpowiedni partner czy nieodpowiedni znajomi?

Skoro już wiesz, jakie jest rodzaj twojego wstydu, zastanów się, w czym tkwi problem. Być może jest on tylko w twojej głowie, ponieważ jesteś ambitna, ale jednocześnie masz niską samoocenę i boisz się krytyki innych.

wstyd za partnera
Fot. Pexels.com

Z drugiej strony przyjrzyj się też swoim znajomym. Czy naprawdę są ludźmi, którym dajesz prawo do oceny swojego partnera, swoich uczuciowych wyborów? Czy liczysz się z nimi bardziej i bardziej ci zależy na partnerze?

W końcu trzeba też przed sobą przyznać, czy dobrze się czujesz ze swoim partnerem. Być może jego cechy są tak naprawdę dla ciebie nie do zaakceptowania, ale boisz się podjąć ostatecznej decyzji.

Rozwiązanie problemu wstydu za partnera

Wstyd za partnera to delikatna kwestia. Możesz spróbować wpłynąć na jego zmianę, np. podsunąć mu kilka rad albo powiedzieć mu, kiedy czujesz się niekomfortowo w jego towarzystwie. Pamiętaj jednak, że nie ma ideałów, a nawet gdyby były, to nie czułabyś się w ich otoczeniu pewna siebie.

Dobrym pomysłem jest przedstawienie partnera pojedynczym osobom. Będzie to dla niego mniej stresujące i dasz mu szansę poznać się z jak najlepszej strony. Może okaże się, że twoje lęki są nieuzasadnione.

W końcu, musisz rozważyć rozstanie, jeśli różnice między wami powodują, że kompletnie się nie identyfikujesz ze swoją drugą połówką. Czasami jest to jedyne słuszne wyjście.