w ,

Budowniczy, negocjator, dyrektor? 4 typy osobowości Helen Fisher

Czasami zastanawiamy się, dlaczego wybraliśmy właśnie jego albo właśnie ją? Co nas pociąga w partnerze bądź partnerce? Co zadecydowało o tym, że dobraliśmy się w taką, a nie inną parę? Dlaczego jesteśmy w danym związku szczęśliwi albo wręcz przeciwnie – dlaczego odczuwamy brak satysfakcji? Na to pytanie spróbowała odpowiedzieć pewna badaczka. Poznaj typy osobowości Helen Fisher i odkryj, którym jesteś.

https://www.pexels.com/photo/group-of-people-sitting-indoors-3184310/
Fot. Pexels.com

Czym są typy osobowości Helen Fisher?

Helen Fisher to badaczka, która bardzo wnikliwie studiowała kwestie miłości i doboru partnera. W wyniku analiz udało jej się wyodrębnić cztery typy osobowości. Po pierwsze, w każdym z nich dominuje pewien hormon, np. testosteron lub dopamina. Po drugie, typy te mają pewne określone oczekiwania wobec partnera i dobierając się w pary, starają się te oczekiwania zaspokoić.

Te typy to Odkrywca, Badacz, Negocjator i Dyrektor. Spróbuj rozpoznać, którym z nich jesteś i jaki powinien być twój partner.

Odkrywca (dopamina)

Odkrywcy (zwani również Badaczami) są bardzo aktywni, niezależni, odważni i przez to pociągający. Lubią nowości, są entuzjastycznie nastawieni, ale też bywają impulsywni. Choć mają wiele zalet, trudno za nimi nadążyć i nie są łatwymi partnerami.

Idealnym partnerem dla odkrywcy jest drugi odkrywca, bo tylko on jest w stanie dotrzymać mu kroku. Będzie tak samo skory do zabaw, rozwijania się i poznawania świata.

Budowniczy (serotonina)

Budowniczy dąży do dobrej organizacji swojego życia. Chce mieć wokół siebie porządek i dba o porządek w relacjach. Jest lojalny i zaangażowany, ceni szczerość i jasne reguły gry. To osoba, która dba o rodzinę i bliskich i zawsze stanie w ich obronie. Jest pomocny, choć powściągliwy.

budowniczy helen fisher
Fot. Pexels.com

W związku budowniczy szukają relacji partnerskich, w których druga połówka będzie je wspierać. Idealny partner to drugi budowniczy.

Negocjator (estrogen)

Negocjatorzy to osoby empatyczne i współczujące, o bardzo wysokim poziomie umiejętności społecznych. Stawiają na jakościową komunikację, chcą być blisko innych i uczestniczyć w ich doświadczeniach i uczuciach. To osoby kreatywne, skłonne do intensywnych refleksji, ale też trochę idealistyczne.

Negocjator szuka bratniej duszy, ale też kogoś, kto wskaże mu kierunek i poskromi jego idealistyczne podejście. Warunki te najczęściej spełnia dyrektor.

Dyrektor (testosteron)

Dyrektor, choć może budzić negatywne skojarzenia, jest partnerem bardzo kochającym i zaangażowanym, ale na pierwsze rzut oka tego nie pokazuje. To dlatego, że jest powściągliwy i nie wyraża tak otwarcie swoich uczuć. To osoba o analitycznym umyśle, lubiąca konkurencję.

Jak zostało wspomniane wyżej, dyrektor powinien dobrać się z negocjatorem, który będzie jego przewodnikiem po świecie uczuć.