w

Trudne momenty w życiu. Jak czerpać z nich siłę?

W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje, które wywołują emocjonalny kryzys. Rozstania, konflikty, zawirowania zdrowotne lub zawodowe – lista życiowych trudności może być naprawdę długa.

fot. pixabay.com

Czasami problemy tak bardzo dają w kość, że konsekwencją jest pogorszenie nastroju, wycofanie się z kontaktów towarzyskich, a nawet stany depresyjne. Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, dlaczego akurat ich spotkało coś tak trudnego. Niestety, rozwodzenie się nad swoimi kłopotami może jeszcze bardzie pogarszać ich stan emocjonalny.

Warto zatem spojrzeć nieco inaczej na pojawiające się w życiu trudności i zacząć czerpać z nich siłę. Prawda jest taka, że to właśnie przeciwności losu kształtują nasz charakter i dają odpowiedzi na wiele życiowych pytań. Co zatem możesz zrobić, aby problemy, których doświadczasz, nie odbierały ci radości z życia?

Traktuj kłopoty jako wyzwanie

Jednym ze sposobów, które mogą wyzwolić w tobie zupełnie inny sposób reakcji na pojawiające się kłopoty, jest traktowanie ich jako wyzwanie. Wyobraź sobie kogoś, kto zostaje zwolniony ze swojej wymarzonej pracy. Bez wątpienia jest to trudna sytuacja, która może wiązać się z całą masą negatywnych emocji. Taka osoba ma jednak dwa wyjścia. Może użalać się nad sobą, popadać w marazm i widzieć siebie w coraz bardziej negatywnym świetle. Może też potraktować tę sytuację jako wyzwanie, którego przezwyciężenie sprawi, że stanie się jeszcze silniejsza. Za każdym razem, kiedy doświadczasz jakiegoś problemu, stajesz przed dokładnie takim samym wyborem.

Nie nastawiaj się na jedną opcję

Jeśli chcesz dobrze radzić sobie w nieprzewidywalnym świecie, nie możesz nastawiać się na tylko jedno rozwiązanie. Kiedy wyobrażając sobie przyszłość, widzisz siebie tylko na jednym stanowisku pracy, mieszkającego w konkretnym miejscu i po kolei spełniającego wszystkie swoje cele, może być ci wyjątkowo trudno, gdy coś pójdzie nie tak. Musisz wiedzieć, że nie da się w stu procentach zaplanować swojego życia, bo nie nad wszystkim mamy kontrolę. O wiele lepiej zatem zrobisz, kiedy otworzysz się również na inne opcje. W sytuacji, kiedy jakiś problem wywróci twoje życie do góry nogami, będzie ci łatwiej się otrząsnąć i zaakceptować nowe realia.

Dostrzegaj korzyści

Na szczególną uwagę zasługuje jeszcze jeden sposób radzenia sobie z trudnościami. To dostrzeganie w nich korzyści. Może wydać ci się to dziwne, ale prawda jest taka, że czasami wielkie problemy są początkiem wielkich zmian. Na przykład ktoś, kto zostaje wyrzucony z pracy, zakłada po tym incydencie własną firmę. Albo osoba, która została porzucona przez partnera, po pewnym czasie dziękuje Bogu za taki obrót sprawy. Jaki z tego wniosek? Niektóre wydarzenia, które są bolesne teraz, w perspektywie czasu mogą okazać się dla ciebie zbawienne. Dostrzegając korzyści w pokonywaniu życiowych problemów, czerpiesz z nich prawdziwą siłę.