w

Trening uważności. Dlaczego warto żyć tu i teraz?

Termin uważności to coraz częściej używany termin. Czym właściwie jest? W małym skrócie, to ćwiczenie umiejętności zauważania tego, co dzieje się tu i teraz, bez potrzeby bezustannego rozmyślania o przeszłości lub przyszłości.

Życie współczesnych ludzi w znaczącej większości odbiega od tej filozofii. Przeciętny człowiek żyje szybko i intensywnie, a poziom jego stresu najczęściej przewyższa możliwości organizmu. To z kolei prowadzi do różnego rodzaju dolegliwości, zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

Co może dać ci zerwanie z dotychczasowym trybem i zastosowanie w swoim życiu treningu uważności?

Zauważasz to, kim jesteś

Może cię to zdziwić, ale wielu ludzi nie wie, kim tak naprawdę jest. Gro osób spełnia narzucone im przez społeczeństwo role lub własne ambicje, które tak naprawdę mają mało wspólnego z rzeczywistymi pragnieniami. Po prostu łechtają ich ego lub wywołują uznanie ze strony otocznia.

Ćwicząc trening uważności skupiasz się z kolei na swoich własnych odczuciach. Na tym, co tobie w danej chwili sprawia radość.

Cieszysz się chwilą

Niby wiesz, że warto cieszyć się chwilą, ale zapewne w wielu sytuacjach postępujesz dokładnie na odwrót. Zamiast podziwiać piękny zachód słońca, ty tracisz nerwy wspominając nieprzyjemną sytuację, która dzisiaj ci się przydarzyła. Pracując nad tym, aby swoją uwagę kierować wyłącznie na teraźniejszość, wreszcie masz okazję poznać, co tak naprawdę znaczy cieszenie się każdą chwilą.

Oczyszczasz umysł

Zgodnie z poprzednim punktem przestajesz bezustannie analizować to, co wydarzyło się w przeszłości lub snuć plany odnośnie tego, co masz jeszcze do zrobienia. Ta zmiana jest zbawienna dla twojej psychiki. Oczyszczasz umysł z chaosu i nadmiaru myśli, co wręcz natychmiastowo może podnieść twój nastrój i pozwolić spojrzeć na życie w bardziej przychylny sposób.

Obniżasz poziom stresu

Praktykując uważność jesteś człowiekiem, który żyje w zgodzie ze sobą i poświęca czas na przyjrzenie się swoim uczuciom. Zaczyna świadomie wybierać aktywności, które są dla niego dobre, a rezygnować z tych, które działają destrukcyjnie. Takie postępowanie znacząco obniża poziom stresu, poprawiając tym samym stan twojego zdrowia.