w

Sygnały świadczące o tym, że on Tobą manipuluje

Większość ludzi w swoim życiu wielokrotnie doświadcza manipulacji. Z tego typu nieczystych technik korzystają niektóre firmy marketingowe, przełożeni w pracy, czy nawet bliscy znajomi. Problem polega na tym, że o ile u osób, których nie znamy, jesteśmy skłonni szybko zauważyć złe zamiary, o wiele trudniej przychodzi to nam w przypadku otaczających nas bliskich.

fot.pixabay.com

Manipulowane kobiety potrafią widzieć w swoich partnerach same pozytywne cechy i zupełnie nie zauważać ich wpływu na podejmowane przez siebie decyzje. Co zatem powinno cię zaniepokoić i skłonić do zastanowienia się, czy aby na pewno nie padłaś ofiarą sprawnego manipulatora?

Powtarzające się komentarze otoczenia

Osoba, która świetnie manipuluje, potrafi robić to tak, że druga strona zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy. Inaczej jest jednak w przypadku jej bliskich. Znajomi, przyjaciele i rodzina stosunkowo szybko są w stanie wyłapać zmiany w zachowaniu swojej siostry, córki lub przyjaciółki. Jeśli zatem wielokrotnie słyszysz komentarze, że twój partner wywiera na ciebie negatywny wpływ, powinnaś zastanowić się nad tymi opiniami. Zamiast obruszać się na innych i przekonywać ich, że wszystko jest w porządku, poproś, aby rozwinęli swoją myśl. Być może zauważysz coś, na co do tej pory nie zwracałaś uwagi.

Działania motywowane strachem

Jeśli podejmujesz określone decyzje, bo boisz się reakcji swojego partnera, jest duże prawdopodobieństwo, że zostałaś zmanipulowana. Wzbudzanie strachu to jedno z głównych narzędzi, jakim posługuje się manipulator. Co ważne, nie musi to być mocno nasilony strach. Możesz obawiać się, że ukochany mężczyzna po prostu obrazi się na ciebie, wzbudzi poczucie winy i resztę dnia spędzisz w posępnej atmosferze. Twoją uwagę powinny wzbudzić zatem wszystkie sytuacje, kiedy przy podejmowaniu decyzji nie kierujesz się tym, co rzeczywiście uważasz za słuszne, lecz spodziewaną reakcją ze strony partnera.

Obniżone poczucie własnej wartości

Jeszcze niedawno miałaś o sobie całkiem dobre mniemanie, a teraz wydaje ci się, że do niczego się nie nadajesz? To kolejny sygnał, że możesz mieć do czynienia z toksyczną osobą w najbliższym środowisku. Manipulator uwielbia wykorzystywać swoją wyższość, więc jeśli tylko ma okazję, będzie wytykał ci błędy i słabe strony. Oczywiście nie zrobi tego wprost. Może komentować twoje mankamenty w formie żartu lub zakończyć litanię na temat twoich wad stwierdzeniem, że i tak cię kocha. Odrzucasz więc od siebie myśl, że kierują nim złe zamiary. Tłumaczysz sobie, że żartował i na pewno chce dla ciebie dobrze. Kłopot w tym, że czujesz się coraz mniej pewnie w relacjach społecznych i powoli zaczynasz wierzyć, że bez niego sobie nie poradzisz.