w ,

Styl przywiązania – czym jest i jak wpływa na nasze związki?

Nierzadko spotykamy się z teorią, że to, jak wyglądały nasze relacje we wczesnym dzieciństwie, zwłaszcza z rodzicami, ma decydujący wpływ na kształt naszych relacji w dorosłym życiu, a więc też związków z partnerem. Teoria ta zakłada, że istnieją różne tzw. style przywiązania, czyli schematy relacji, które towarzyszą nam cały czas. Przekonaj się, czym się charakteryzuje każdy styl przywiązania i jak wpływa na związki.

style przywiązania
Fot. Pexels.com

Bezpieczny styl przywiązania

Styl bezpieczny kształtuje się u dzieci, które ufają rodzicom, czują się kochane i mają pewność, że mogą liczyć na ich pomoc i opiekę. W dorosłym życiu nie boją się odtrącenia, utraty partnera, a relacje, które budują są zdrowe i trwałe. Osoby te nie mają problemów z bliskością, ale nie popadają w emocjonalne uzależnienie. Potrafią chodzić na kompromisy, ale też jasno wyznaczyć swoje granice.

Unikowy styl przywiązania

Unikowy styl przywiązania tworzy się, kiedy dziecko nie otrzymuje od rodzica opieki i bliskości, gdy tego potrzebuje. Czuje się odrzucone, krytykowane i nierzadko boi się rodzica. Osoba dorosła będzie miał problem z bliskością i okazywaniem emocji w obawie przed odtrąceniem. Kontakt fizyczny może być dla niej bardzo kłopotliwy, a w oczach partnera będzie wydawać się niezaangażowana i chłodna.

Styl lękowo-ambiwalentny

styl lękowo-ambiwalentny
Fot. Pexels.com

Ten styl charakteryzuje dzieci, które dostawały sprzeczne komunikaty. Raz czuły się kochane i otoczone opieką, innym razem rodzic był niedostępny. Takie osoby mają silne poczucie bliskości, ale jednocześnie są ciągle niepewne. Boją się, że w każdej chwili mogą zostać odtrącone, więc pozwalają sobie na zazdrość, a nawet na agresję, żeby zwrócić na siebie uwagę partnera i wywołać w nim reakcję.

Styl zdezorganizowany

Styl zdezorganizowany kształtuje się, gdy dla dziecka rodzic stanowi jednocześnie źródło bezpieczeństwa, jak i jego braku. Najczęściej dotyczy to dzieci zaniedbanych bądź będących ofiarą przemocy w domu. W wyniku tego styl przywiązania okazuje się bardzo niespójny. Osoby takie mają niską samoocenę, są ufne, a jednocześnie czują lęk przed odrzuceniem. Są podatne na wchodzenie w relacje z manipulatorami.