w

Pozytywne myślenie może Ci zaszkodzić! Dlaczego tak się dzieje?

Z każdej strony słyszymy o tym, aby myśleć pozytywnie. Naukowcy już dawno udowodnili, że psychika ma ogromne znaczenie i potrafi wpływać na całokształt ludzkiego funkcjonowania. Osoby borykające się z fizycznymi dolegliwościami zdecydowanie szybciej dochodzą do zdrowia, gdy przepełnia je pozytywne nastawienie. Z kolei te, które narzekają i mocno skupiają się na wszelkich mankamentach, dłużą odzyskują pełną sprawność.

Wydawałoby się zatem, że zawsze powinniśmy starać się myśleć pozytywnie. W rzeczywistości jednak takie podejście nie zawsze popłaca. Chęć stałego skupiania się na pozytywnych aspektach danej sytuacji może nam poważnie zaszkodzić. Dlaczego tak się dzieje?

Tłumienie emocji

Kiedy staramy się w każdej sytuacji myśleć pozytywnie, może dojść do tego, że będziemy tłumili wszelkie negatywne emocje. Co więcej, możemy czuć poczucie winy, gdy tylko zdarzy nam się dopuścić do głosu lęk, złość lub rozczarowanie. Na zewnątrz będziemy zatem wyglądać na osobę, która świetnie radzi sobie z problemami, lecz wewnątrz będą kłębiły się nagromadzone emocje. A te, jeśli w porę nie znajdą ujścia, doprowadzają do wielu dolegliwości zarówno psychicznych, jak i fizycznych.

Nieadekwatna ocena sytuacji

Chcąc być zawsze pozytywną osobą możemy również dokonywać nieadekwatnej oceny sytuacji i narażać się na niepotrzebne rozczarowania. Plany związane z edukacją, pracą lub nowym biznesem mogą nie dojść do skutku, bo nie będziemy potrafili dostosować swoich działań do wymogów sytuacji. Wierzymy przecież, że „na pewno się uda”, więc pomijamy wszelkie sygnały mówiące o tym, że musimy nieco zmodyfikować swoje cele. Pojawiające się tutaj tzw. myślenie życzeniowe doprowadza często do bolesnego zderzenia z rzeczywistością i sprawia, że pozytywne myślenie odbija się na nas rykoszetem.

Jak należy postępować?

Skoro negatywne myślenie szkodzi, a pozytywne również niesie za sobą zagrożenia… to jak właściwie należy postępować? Najlepszym sposobem jest zauważanie i akceptowanie własnych stanów emocjonalnych – nawet tych trudnych. Kiedy zamiast walczyć z uczuciem smutku lub lęku, pozwolisz mu trwać, uczucie to znajdzie ujście, a tym samym po pewnym czasie odejdzie w niepamięć. Właśnie wtedy pojawi się miejsce na nowe emocje – te pozytywne i nadające siłę do działania.

Jaki z tego wniosek? Jeśli chcesz być pozytywnie nastwionym do życia człowiekiem, żyj w zgodzie ze swoimi emocjami. Nie zaprzeczaj im i nie szukaj zajęć, które odwrócą od nich twoją uwagę. Zamiast tego akceptuj wszystko, co czujesz, a trudne emocje znikną o wiele szybciej, niż przy usilnych próbach ich uciszenia.