Menu
w ,

Popularne mity na temat snu, w które niektórzy wciąż wierzą

Istnieje wiele mitów dotyczących snu. Poniżej przedstawiamy te, w które ludzie wciąż wierzą i wyjaśniamy, dlaczego wierzyć nie powinni.

1# Zimne powietrze podczas nocnej jazdy samochodem spowoduje, że nie zaśniesz za kierownicą

Jeżeli masz do pokonania długą drogę samochodem i zaczyna chcieć Ci się spać, to nie oznacza, że wystarczy otworzyć okna lub włączyć klimatyzację. Jeżeli robisz się zmęczony, to oznacza, że powinieneś jak najszybciej zjechać i zdrzemnąć się. Tylko tak zmniejszysz ryzyko zaśnięcia za kierownicą.

2# Twój mózg odpoczywa, gdy śpisz

Prawda jest trochę inna. Kiedy nasze ciało odpoczywa, nasz mózg dalej pracuje. Największa aktywność naszego mózgu jest podczas fazy REM.

3# Nie powinno się budzić lunatyka

To też niekoniecznie jest prawdą, dlatego, że jeżeli go nie obudzimy, to może zrobić sobie krzywdę. Kiedy ktoś lunatykuje, postarajmy się delikatnie zaprowadzić go z powrotem do łóżka, a jeżeli w tym czasie go obudzimy to nic mu się nie stanie.

4# Podczas snu połykamy pająki

Odrażające, ale na szczęście nieprawdziwe pomimo wierzeń wielu z nas.

5# Jak nie możesz zasnąć, to zostań w łóżku

Przekręcanie się z boku na bok i coraz większe zdenerwowanie faktem, że nie możesz zasnąć, nie pomoże Ci się wyciszyć. Lepiej wyjdź z sypialni do innego pomieszczenia i poczytaj odprężającą książkę.

6# Lampka wina pomoże Ci zasnąć

Jeżeli chcesz spokojnie przespać noc, to lepiej trzymaj się z daleka od wina przed snem. Po lampce wina początku faktycznie spadnie Ci trochę ciśnienie, poczujesz się zmęczony i zaśniesz a po godzinie lub dwóch ciśnienie znowu skoczy w górę, obudzisz się i nie będziesz mógł powtórnie zasnąć.

7# Chrapanie jest uciążliwe, ale nie jest szkodliwe

Niestety chrapanie jest zarówno uciążliwe, jak i szkodliwe. Jeżeli co noc chrapiesz, to powinieneś odwiedzić lekarza.

8# Można odespać

W ciągu tygodnia zarywasz noce z nadzieją, że odeśpisz w weekend. W efekcie w sobotę budzisz się z bólem głowy, pomimo że spałeś długo. Niestety straconego nie da się nadrobić, dlatego tak ważne jest, aby starać się go nie tracić.

Exit mobile version