Menu
w , ,

Czy kobiety mogą przyjaźnić się z mężczyznami?

Pytania o relacje damsko-męskie pojawiają się często w kolorowej prasie, na plotkarskich portalach, ale także stanowią temat rozmów wśród grupek znajomych. Jedni twierdzą, że kobiety mogą bez problemu przyjaźnić się z facetami, inni głoszą tezę wręcz odwrotną.

Jak jest w rzeczywistości?

Dawno, dawno temu…

Przez większość historii ludzkości obie płcie żyły zasadniczo w światach homo socjalnych. Dopóki nie pojawiał się związek małżeński, faceci spotykali się towarzysko tylko z facetami, a panienki i panny wyłącznie z koleżankami.

Nawet po ślubie mężczyźni i kobiety w przeważającej części nadal prowadzili odrębne życie poza domem. Jakiekolwiek koleżeńskie czy przyjacielskie relacje między dziewczynami i chłopakami oraz między dorosłymi kobietami i mężczyznami były źle postrzegane przez społeczeństwo.

Dopiero pod koniec XIX i na początku XX wieku znajomości międzypłciowe stały się codziennością. Młode damy zaczęły w końcu studiować i pracować. Obie płcie musiały nauczyć się, jak nawiązywać między sobą relacje, które nie były ani, romantyczne ani seksualne. Sto lat później wciąż próbujemy to wspólnie rozgryźć.

Co mówią badania?

W jednym z badań naukowcy z Uniwersytetu w Wisconsin zaprosili do laboratorium 88 par przyjaciół obojga płci. Pary te miały obiecywać sobie nawzajem, że nie będą dyskutować o badaniach po opuszczeniu laboratorium. Następnie rozdzielono je i zadano serię pytań w celu zmierzenia ich romantycznych uczuć do przyjaciela płci przeciwnej.

Badacze odkryli, że podczas gdy kobiety na ogół nie czuły nic więcej do swoich męskich przyjaciół i postrzegali swoją relację z nimi jako ściśle platoniczną, mężczyźni zazwyczaj mieli romantyczne uczucia do swoich przyjaciółek. Mylnie wierzyli również, że ich uczucia były odwzajemnione.

Tak więc badanie sugeruje, że kobiety generalnie uważają, że faceci i dziewczęta mogą „być tylko przyjaciółmi i kolegami, podczas gdy mężczyźni potajemnie mają nadzieję, że z ich relacji z przyjaciółkami może wyniknąć „coś więcej”.

Nie oznacza to, że prawdziwie platońskie przyjaźnie damsko-męskie nie są możliwe. Socjologowie udokumentowali, że mężczyźni i kobiety rzeczywiście mogą być dla siebie tylko przyjaciółmi i że istnieją rzeczywiste korzyści, które wynikają z takiej przyjaźni.

Jednak ci sami socjologowie zastrzegają, że przyjaźnie międzypłciowe są zazwyczaj bardziej skomplikowane niż przyjaźnie między osobami tej samej płci i wymagają wzorowej komunikacji i 100% przejrzystości.

To jak to w końcu jest?

Wydaje się więc, że odpowiedź na pytanie o przyjaźń międzypłciową, która wyłoniła się z badań, jest potwierdzona przez większość rzeczywistych doświadczeń życiowych każdego z nas: to po prostu zależy.

Sytuacja każdej osoby jest inna, jesteśmy bardzo różni od siebie, mamy różne potrzeby, oczekiwania i wymagania. Przyjaźń między kobietami i mężczyznami jest możliwa, pewnie sami macie znajomych, którzy twierdzą, że przyjaźnią lub kolegują z przedstawicielem płci przeciwnej.

To bardzo indywidualna kwestia. Jedni będą w stanie taką przyjaźń utrzymać, inni z kolei zapewne po jakimś czasie zakochają się w swoim przyjacielu/przyjaciółce lub po cichu będą liczyć na mały romans.

Exit mobile version