w

Poczucie winy nie daje Ci spokoju? Wiemy, jak skutecznie się go pozbyć

Poczucie winy – znasz to? Czyżby było to uczucie, które towarzyszy Ci niemal zawsze, od zawsze? Tak, nie tylko Tobie. I nie tylko dla Ciebie jest często ogromną udręką. Ale możesz skutecznie się go pozbyć i żyć swoim życiem, w którym niestety nie zmienisz tego, co już się wydarzyło. Zamiast tego, możesz nauczyć się odpuszczać poczucie winy i znaleźć dla niego miejsce, w specjalnej szufladce, do której wcale nie musisz zaglądać. Jak to zrobić?

Naucz się akceptować sytuację, w której się znalazłeś i nie rozpamiętuj.
fot. Canva

Co to jest poczucie winy?

To zdecydowanie negatywne emocje, które wywoływane są z uwagi na nasze nieodpowiednie zachowanie. Mogą wynikać z faktu, że żałujemy czegoś, co zrobiliśmy, ale nie da się już tego cofnąć. Poczucie winy bardzo często wcale nie jest spowodowane prawdziwą winą. Wielokrotnie mają na nie wpływ sytuacje i schematy z jakich reagujemy z uwagi na przeszłość i dawne doświadczenia.

Jak raz na zawsze przestać przejmować się poczuciem winy?

  1. Przyznaj się przed sobą do winy

Jeśli rzeczywiście zrobiłeś coś złego, niedozwolonego, zakazanego, powiedz o tym sobie samemu otwarcie. Stań przed lustrem i przyznaj, że popełniłeś błąd. Może się to zdarzyć każdemu, ale najważniejsze jest to, aby przyznać się do tego przed samym sobą. Poczujesz ulgę i będziesz mógł przejść do następnych kroków radzenia sobie z tą sytuacją.

  1. Weź na siebie odpowiedzialność

Stało się, popełniłeś błąd, którego już nie cofniesz. Najważniejsze w tej sytuacji to wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. Jeśli tylko to możliwe, pomyśl nad możliwym zadośćuczynieniem. Działanie jest możliwe, chociażby przeprosiny, a może i kilka innych gestów. W ten sposób możesz wpłynąć na swoje emocje i uczucia, ale przede wszystkim również na to, co czuje druga strona.

  1. Pogódź się z sytuacją

Nie możemy cofnąć czasu, choć w wielu przypadkach byłoby to prawdziwym lekarstwem na smutek. Skoro już to wiesz, postaraj się pogodzić z sytuacją i ją zaakceptować. Czasem rozmyślanie o tym, co już się wydarzyło, zupełnie nie ma sensu. Zamiast tego spójrz na to, co jest tu i teraz.

  1. Ucz się na błędach i nie popełniaj ich w przyszłości

Jeśli tylko z sytuacji, która wprawiła Cię w poczucie winy jesteś w stanie wyciągnąć wnioski, przed Tobą piękne życie. Wyciągaj cenne wskazówki z doświadczeń, które Cię dotykają. Życiowych mądrości nigdy dość.