w

5 rodzajów miłości, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć partnera

Miłość ma wiele form. Ludzie doświadczają jej na różne sposoby, próbują zrozumieć, pojąć, odczuwać, odrzucać i przyjmować. Każda miłość jest zupełnie inna i pozwala nam zaopiekować się zupełnie innymi emocjami, czy też z innej perspektywy poznać drugą osobę. Która miłość jest Ci najbliższa? Czy znasz je wszystkie i dobrze rozumiesz swojego partnera?

Bezwarunkowa miłość – AGAPE

Każdy z nas z pewnością jej doświadczył. To miłość, która jest czysta, bezwarunkowa i prawdziwa. Często nieodwzajemniona, jednostronna, duchowa. Chrześcijanie twierdzą, że taką miłością Jezus darzył wszystkich ludzi. Oddał za nich swoje życie i cierpiał za ich grzechy. Może to być także miłość matki do dziecka, która nigdy nie ustaje, jest bezinteresowna, altruistyczna i bezwarunkowa.

Kochająca miłość – PHILIA

Taką miłością czy też uczuciem obdarzamy najbliższe nam osoby, które nie są jednak naszą rodziną. Dostajemy ją i dajemy naszym przyjaciołom. Jest zupełnie inna niż miłość romantyczna. Polega na zaufaniu, bezpieczeństwie, sympatii, jednak nie ma nic wspólnego z seksualnością, dlatego też przyporządkowana została naszych bliskim przyjaciołom.

Miłość własna – FILAUTIA

Coraz częściej mówi się o tym, aby pokochać siebie, bo dopiero wtedy będziemy w stanie pokochać drugą osobę. Coś w tym jest. Wciąż zbyt mało doceniamy siebie. Wiele osób patrzy na tych, którzy otwarcie mówią o chęci kochania siebie, jak na samolubów i narcyzów. Nie ma to jednak z tym nic wspólnego. Miłość własna nie jest nacechowana negatywnie. Może być zdrowa, piękna i pozwalająca na absolutnie bezpieczne życie w zgodzie z samym sobą.

Trwała miłość – PRAGMA

To uczucie dojrzałe, silne, rozwijające się przez jakiś czas. Takie, które nabrało już doświadczenia i umacnia się w poczuciu, że jest szczere, mocne i trwałe. Tę miłość można przyporządkować parom, które tworzą długotrwałe relacje i są ze sobą na dobre i na złe. Pragma nie dotyczy krótkich związków. Obejmuje tylko te, które nie mają co do siebie żadnych wątpliwości.

Zabawna miłość – LUDUS

Znacie to uczucie, które nazywa się motylkami w żołądku? To właśnie Ludus, czyli miłość z etapu zauroczenia. Każdy odczuwa ją inaczej, bo zupełnie inaczej działają nasze hormony, jednak jedno jest pewne. Burza, jaka zachodzi wówczas w naszym ciele jest wyjątkowa. Pozwala nam na nowe doznania i uczucia, jakich do tej pory nie doświadczyliśmy. Ludus to miłość szalona, spontaniczna, nowa, chcąca doświadczać i poznawać drugiego człowieka. Nie zawsze trwała, ale z pewnością bardzo emocjonująca i porywcza.