w

Nowy związek po toksycznej relacji, czyli o demonach przeszłości

Jak wygląda nowy związek po toksycznej relacji? Z jakimi problemami zmaga się osoba, która właśnie rozstała się z toksycznym partnerem? Wejście w zdrową relację po takich doświadczeniach nie jest proste. Nie tylko istnieje spore ryzyko powtórzenia złych wyborów, ale też realizacja tych dobrych może być utrudniona. Przyjrzyjmy się konsekwencjom toksycznego związku i odpowiedzmy na pytanie, jak można stworzyć zdrowy związek.

związek po toksycznej relacji
Fot. Pexels.com

Konsekwencje toksycznego związku

Bycie w toksycznym związku może mieć długotrwałe i negatywne konsekwencje, które nadal wpływają na życie osoby po jego zakończeniu.

Podstawowym problemem jest trudność w zaufaniu innym i nawiązywaniu zdrowych relacji po rozstaniu. Osoba po toksycznym związku na ogół jest odizolowana i ma mało znajomych. Zmaga się z niską samooceną, która jest skutkiem praktyk toksycznego partnera.

Nierzadko pojawiają się również różne problemy dodatkowe, zewnętrzne. Taka osoba z dużym prawdopodobieństwem nie jest w najlepszej kondycji zdrowotnej. Bywa też, że ma kłopoty finansowe i mieszkaniowe, nie jest w pełni niezależna.

Najważniejsze jest jednak to, że odczuwa skutki emocjonalnej traumy po toksycznym związku. W skrajnych przypadkach cierpi na zespół stresu pourazowego. Zazwyczaj też musi uczęszczać na terapię lub też leczyć się na depresję.

Nowy związek po toksycznej relacji

Osoba, która doświadczyła toksycznej relacji, będzie musiała zmierzyć się z różnymi przeszkodami i wyzwaniami, jeśli będzie chciała wejść w nowy i przede wszystkim zdrowy związek.

po toksycznym związku
Fot. Pexels.com

Pierwsze ryzyko wiąże się z tym, że toksyczni partnerzy potrafią wracać do życia swoich ofiar i znacznie utrudnić wejście w nową relację. Co więcej, sama straumatyzowana osoba, jeśli nie przepracuje odpowiednio problemu i nie uświadomi sobie, w czym tkwiła, może powtórzyć wcześniejsze błędy i ponownie związać się z kimś opresyjnym.

Kolejne trudności są wynikiem braku zaufania, obniżonej samooceny, lęków i przyzwyczajenia do schematów, dla których nie ma miejsca w zdrowej relacji. Wbrew pozorom ofiara toksycznego związku może przez takie doświadczenie stać się oprawcą dla kogoś innego.

Czy jesteś gotowa na nowy związek?

Aby stworzyć zdrowy związek, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy na to gotowi. Lepiej najpierw przepracować traumy, pochodzić na terapię i odbudować swoje życie oraz, co za tym idzie, samoocenę. Musimy sami być zdrowsi, by móc być szczęśliwi w związku. Osoba, która zakończyła toksyczny związek, musi się usamodzielnić, a nie mieć ciągle wrażenie, że szuka opiekuna.

Nowy partner z kolei, ze swojej strony, powinien okazać cierpliwość i wyrozumiałość oraz wsparcie. W takiej sytuacji kluczowa jest praca nad szczerą komunikacją, która daje poczucie bezpieczeństwa i akceptacji.