w

Miłość jak z komedii romantycznej? Uwolnij się od schematów!

Choć wydaje nam się, że jesteśmy nowocześni, wciąż ulegamy wpływom książkowych i filmowych romansów, kultury Walentynek i ślubów jak z bajki. Wyobrażamy sobie miłość jak z komedii romantycznej – będącą wynikiem niezwykłego splotu wydarzeń, kończącą się zawsze happy endem. W ten sposób jednak zamiast przyciągać do siebie miłość, zaczynamy stawiać jej oczekiwania, którym ta, nierzadko, nie jest w stanie sprostać.

miłość jak z komedii romantycznej
Fot. Pexels.com

Miłość jak z komedii romantycznej

Miłość jak z komedii romantycznej, czyli jaka? Jest kilka utartych schematów, np. ten, który możemy określić powiedzeniem „Kto się czubi, ten się lubi”. Dwie osoby są swoimi kompletnymi przeciwieństwami, ale jak wiadomo te zawsze się przyciągają, więc bohaterowie przechodzą drogę od nienawiści do ślubnego kobierca.

Drugi schemat to miłość od pierwszego wejrzenia, która napotyka przeszkody w postaci niefortunnych okoliczności, ale ostatecznie jest w stanie je przezwyciężyć. Teoretycznie to nie zawsze musi być mrzonką, ale skoro pokonało się przeciwności losu, to może wcale nie były one tak ogromne?

Czym skutkuje życie w iluzji?

Takie podejście dodaje naszemu codziennemu, szaremu życiu szczypty romantyzmu, ale jednocześnie może być brzemienne w skutkach. Na przykład przekonanie, że musimy trafić na tego jedynego i na pewno rozpoznamy go z odległości kilkuset metrów, a uczucie spadnie na nas jak grom z jasnego nieba. Cóż, możemy się w najgorszym wypadku tego nie doczekać…

idealizowanie miłości
Fot. Pexels.com

Ale gorzej, gdy jesteśmy całe życie nieszczęśliwi, bo inaczej sobie wyobrażaliśmy związek, wyznawanie miłości, stan zakochania, tę drugą połówkę. Wtedy ulegamy iluzji, która przesłania nam prawdziwe zalety naszej relacji i nie pozwala jej pielęgnować.

Wyrzuć schematy do kosza!

Historie z komedii romantycznych lepiej włożyć między bajki. Jeśli lubisz romantyczne gesty, nikt nie broni ci ich praktykować. Możesz tym sprawić przyjemność sobie i innym. Ale nie pozwól, żeby ktoś wmówił ci, że twój związek musi realizować jakiś schemat, który w dodatku jest mało prawdopodobny.

Zamiast tego spróbuj dostrzec elementy romantyzmu w swoim związku i w swoim partnerze. A jeśli sprawia ci to trudność, może warto nad tym popracować i porozmawiać o swoich potrzebach z partnerem.