w ,

Miłość i depresja. Jak pomóc partnerowi, który cierpi na depresję?

Miłość i depresja to szczególnie dramatyczne połączenie, ale w dzisiejszych czasach, gdy depresja jest już chorobą cywilizacyjną, zmierzenie się z problemem, jakim jest choroba psychiczna partnera, to zupełnie realne wyzwanie. Dowiedz się, jak pomóc partnerowi, który cierpi na depresję, czego nie powinno mu się mówić, a także jak pomóc sobie, jako osobie żyjącej w bliskiej relacji z chorym na depresję.

miłość i depresja
Fot. Pexels.com

Partner ma depresję – jak mu pomóc?

Pomoc partnerowi cierpiącemu na depresję jest ważna, ale pamiętaj, że nie jesteś terapeutą i nie zastąpisz profesjonalnej pomocy. Niemniej jednak, istnieje wiele sposobów na to, by wspierać partnera w tym trudnym okresie.

Przede wszystkim okaż mu zrozumienie i akceptację oraz zachęcaj do rozmowy o jego problemach. Nie oceniaj i nie bierz zbyt do siebie tego, co mówi – czasami może to być bolesne również dla ciebie. Wyrażaj natomiast wsparcie i gotowość pomocy. Daj partnerowi przestrzeń na wyrażenie emocji.

Warto zaproponować pomoc w znalezieniu terapeuty czy psychiatry. Ale liczą się także drobne gesty: wspólne spędzanie czasu w relaksujący sposób, wyjście na spacer, porozmawianie na luźne tematy, pokazanie partnerowi, że on też może coś dla ciebie zrobić i być ci potrzebny.

Czego nie mówić partnerowi, który ma depresję?

Jest kilka zdań, których nie powinno się mówić osobie w depresji, choć przychodzą one na myśl w pierwszej chwili, bynajmniej nie ze złej woli, ale z braku refleksji. Tym bardziej osoba chora nie powinna ich słyszeć od najbliższych.

partner ma depresję
Fot. Pexels.com

Oto przykłady:

  • Weź się w garść. Ogarnij się.
  • To nie są prawdziwe problemy. Spójrz na innych.
  • Przestań się nad sobą użalać. To niemęskie.
  • Idź na imprezę, od razu ci przejdzie.
  • Uśmiechnij się, wszystko będzie dobrze.
  • Daj spokój, wystarczy, że czymś się zajmiesz.

Miłość i depresja – jak sobie radzić?

Warto zwrócić uwagę na to, że życie z osobą chorą na depresję wcale nie jest łatwe. Nie wywołuj w partnerze z tego powodu poczucia winy, ale uświadom mu, że podjęcie leczenia jest ważne nie tylko dla niego, ale też dla jego najbliższych.

Wbrew pozorom nadmiar troski i zaangażowania w problem partnera może przynieść odwrotne skutki, a także wprowadzić ciebie w silne przygnębienie. Staraj się więc nie wyręczać partnera we wszystkim, żyć możliwie normalnie, stwarzać atmosferę spokoju, by obojgu żyło się lepiej.

Bądź dla niego przykładem. Nie jest złym pomysłem udanie się do terapeuty, który może doradzić ci, jak postępować, gdy mieszkasz z osobą chorą na depresję, i udzielić ci niezbędnego wsparcia.