w

Jesteś dobrym przyjacielem, jeśli posiadasz te 3 cechy!

Definiując prawdziwego przyjaciela możemy przytoczyć wiele cech. Zazwyczaj nie ma możliwości, aby jedna osoba posiadała je wszystkie. Są jednak kwestie kluczowe, bez których wzajemna przyjaźń nie może zaistnieć albo szybko się kończy.

Jakie cechy świadczą o tym, że masz spore zadatki na bycie naprawdę dobrym przyjacielem?

Szczerze cieszysz się z sukcesów

Pewne znane przysłowie brzmi „przyjaciół poznaje się w biedzie”, ale jeszcze inne mówi „poznasz przyjaciół po tym, jak znoszą twoje szczęście”. W tym drugim również jest sporo prawdy!

Jeśli szczerze cieszysz się z sukcesów twojego przyjaciela to znaczy, że naprawdę ci na nim zależy. Są osoby, które w takiej sytuacji zapewniają o swojej radości, ale w głębi duszy przepełnia je zazdrość. Pojawiające się negatywne uczucia na pewno nie świadczą o prawdziwej przyjaźni. Nie tracisz jednak miana dobrego przyjaciela, jeśli zazdrość ma zabarwienie pozytywne, które jedynie motywuje cię do działania.

Nie godzisz się na obgadywanie

Cecha, którą mogą poszczycić się prawdziwi przyjaciele to bycie lojalnym w każdej sytuacji. Kiedy słyszysz, że ktoś nieprzychylnie mówi na temat bliskiej ci osoby, potrafisz zareagować. Nie dajesz się również wciągać w tak zwane „obgadywanie”.

Nie mówisz innym rzeczy, których nie potrafiłbyś powiedzieć swojemu przyjacielowi wprost. Nigdy nie zdarza ci się również, abyś zdradził coś, przez co może być źle odbierany przez otoczenie lub co może zaszkodzić jego reputacji.

Potrafisz powiedzieć gorzką prawdę, nawet jeśli jest bolesna

Kiedy widzisz, że twój przyjaciel ściąga na siebie kłopoty potrafisz powiedzieć mu gorzką prawdę. Jeśli jego działania sugerują, że może w przyszłości cierpieć, zawsze starasz się nakierować go na dobrą drogę. Nie narzucasz mu gotowych rozwiązań i nie moralizujesz.

Umiesz natomiast szczerze powiedzieć co myślisz na temat danej sytuacji. Ryzykujesz kłótnią lub nieprzyjemną reakcją, ale dobro twojego przyjaciela stawiasz wyżej niż swoje poczucie komfortu.