Jeśli masz kochającego partnera, zapewne nie chcesz sobie wyobrażać, co by było, gdybyście mieli się rozstać. Może nawet zdarzyło ci się powiedzieć, że nie możesz bez niego żyć. Prawda jest taka, że wiele związków faktycznie tak funkcjonuje: jedna z osób jest tak przywiązana, że traci swoją indywidualną tożsamość i przestaje być samodzielna. Dowiedz się, jak rozpoznać zależność emocjonalną!
Jak rozpoznać zależność emocjonalną?
Zależność emocjonalna lub uzależnienie psychiczne polega na tym, że za bardzo przywiązujemy się do drugiej osoby – najczęściej partnera. Nasze życie, emocje, przyszłość, decyzje – każdy aspekt zależy od niego. Nie dzieje się tak wyłącznie dlatego, że nas sobie podporządkowuje, ale dlatego że i my szukamy takiej zależności w relacji.
Najbardziej zauważalny jest lęk przed rozstaniem. Osoba uzależniona jest przekonana, że naprawdę nie ma świata poza tym związkiem. Relacja ciągnie się, nawet jeśli pojawiają się w niej oczywiste problemy.
Uzależnieni emocjonalnie – kim są?
Osoby uzależnione emocjonalnie mają niskie poczucie własnej wartości. Automatycznie rezygnują z siebie, swoich planów i swojego rozwoju, a partnera traktują jako kogoś wyjątkowego. Mają przekonanie, że muszą zasłużyć na miłość, a ich pozycja jest stale zagrożona. Z tego powodu osoba zależna z jednej strony może być uległa, a z drugiej – obsesyjnie zazdrosna.
Warto dodać, że problem wiąże się z tzw. osobowością zależną – zaburzeniem, które właśnie prowadzi do uzależniania się od opinii innych i odczuwania lęków. Osobowości zależne często wchodzą w toksyczne związki.
Budowanie niezależności
Budowanie niezależności to ciężka praca polegająca na wyzbyciu się dawnych nawyków myślowych i przełamaniu dotychczasowych ograniczeń. To skok na głęboką wodę dla kogoś, kto zmaga się od dawna z tym problemem. Musi skoncentrować się na sobie i pracować nad poprawą samooceny. Może w tym pomóc znalezienie sobie jak najwięcej nawet drobnych indywidualnych zajęć, zadbanie o niezależność finansową i pielęgnowanie miłości do samego siebie.
Samodzielne budowanie swojej niezależności emocjonalnej może okazać się bardzo trudne bez wsparcia innych. Dlatego rozważ rozpoczęcie terapii.