w

W jaki sposób możemy sobie poradzić z krytyką w naszą stronę?

Jak możemy sobie poradzić z krytyką?

1# Przyjmij krytykę z dystansem.

Zdarza się, że krytyka w naszą stronę w rzeczywistości jest prawdziwa. Kiedy ktoś Cię ocenia i stwierdza fakt, że nie potrafisz jeździć na łyżwach lub nie gotujesz najlepiej, to nie ma potrzeby się oburzać i prowadzić do konfliktu, jeśli masz świadomość, że to prawda. Wystarczy wtedy przyznać rację. Nikt nie jest idealny we wszystkim, a więc logiczne jest, że można być w czymś bardzo dobrym, a w innych rzeczach słabszym i nie ma w tym żadnego wstydu. A przyznanie komuś racji na swój temat często wymaga ogromnej odwagi, a więc za to można być z siebie dumnym.

2#Zapomnij o agresywnej obronie.

Naturalne jest, że kiedy czujemy się atakowani, to przechodzimy do obrony i to w sposób agresywny, aby nie pokazać swoich słabości. Często obrona wtedy też staje się krytyką skierowaną do osoby atakującej. Jednak zamiast szarpać swoje nerwy i szkodzić zdrowiu oraz prowadzić do konfliktu, to całą sytuację można poprowadzić w zupełnie inny, niespodziewany sposób. Jeśli staniesz się ofiarą krytyki, to zamiast atakować drugą osobę i wytykać jej różne rzeczy, to po prostu zadaj pytanie, które nawiązuje do słów drugiej osoby. Na przykład, jeśli ktoś ocenia Twój wygląd lub strój i zaczyna go krytykować, to wystarczy zapytać co dokładnie tej osobie się nie podoba. Z reguły osoby krytykujące nie spodziewają się takiej reakcji, a więc nie są przygotowane na odpowiedź. Sprawia to, że zaczynają się tłumaczyć i załagadzają sytuację.

3# Szanuj siebie i innych.

Pamiętaj, że ilu ludzi, tyle opinii i gustów. ]Nie każdy musi się zgadzać z Twoim upodobaniem, ale to samo działa w drugą stronę. Nie masz obowiązku zmieniać swojego gustu tylko dlatego, że komuś on się nie podoba. Jeśli ktoś skrytykuje jakąś rzecz, która bardzo Ci się podoba, to zamiast strzępić język i próbować przekonać tę osobę do zmiany zdania, to po prostu zaakceptuj, że ktoś może uważać inaczej. W końcu każdy ma prawo do swojej opinii, o ile jest ona wyrażana z szacunkiem.

4# Wyciągnij wnioski.

O ile krytyka nie miała na celu urażenia Ciebie, a jedynie pokazanie Ci błędów, to warto wyciągnąć z niej wnioski. Może faktycznie coś zrobiło się źle, ale jakaś rzecz do nas nie pasuje. Nie każdy krytykując ma na celu zranienie naszych uczuć lub obrażenie nas. Często ludzie robią to dla naszego dobra, a więc wtedy nie ma nic złego w przemyśleniu sobie tych słów.