w ,

Dlaczego kobiety wybierają narcyzów? O trudnym uczuciu do narcyza

Narcystyczna osobowość nie jest pożądana u życiowego partnera. Mimo to wiele kobiet wiąże się właśnie z takimi typami mężczyzn. Co nimi kieruje? Dlaczego nie zauważają niepokojących sygnałów? I jak to możliwe, że tkwią nawet przez całe życie w takich relacjach? Zastanowimy się dzisiaj, dlaczego kobiety wybierają narcyzów i jakie ma to dla nich konsekwencje.

dlaczego kobiety wybierają narcyzów
Fot. Pexels.com

Fascynująca ciemna triada

Zacznijmy od małej dygresji. Narcyzm, jako cecha osobowości, wchodzi w skład tzw. ciemnej triady, opracowanej przez psychologów Delroya Paulusa i Kevina Williamsa. Towarzyszy mu psychopatia i makiawelizm.

Ciemną triadę charakteryzuje egoizm, przedmiotowe podejście do innych osób, manipulowanie, brak empatii i skłonność do wykorzystywania – są to więc cechy na wskroś problematyczne i niepożądane w społeczeństwie.

Co ciekawe jednak zauważono, że wiele kobiet przy pierwszym zetknięciu z mężczyzną reprezentującym powyższe cechy, odczuwa fascynację i pociąg. Co jest takiego kuszącego w toksycznej osobowości?

Dlaczego kobiety wybierają narcyzów?

Odpowiedzi na to pytanie należy udzielić, biorąc pod uwagę dwa główne czynniki. Pierwszym z nich jest sama narcystyczna osobowość. Mężczyzna-narcyz na pierwszy rzut oka reprezentuje wszystkie cechy będące dla kobiet atrakcyjne. Jest pewny siebie, zadbany, uwodzicielski, sprawia nawet wrażenie zaangażowanego. Komplementami, szarmanckimi gestami, deklaracjami miłosnymi i zbudowanym wizerunkiem potrafi przejąć kontrolę nad swoją „ofiarą”.

ciemna triada narcyz
Fot. Pexels.com

Z drugiej strony często (choć nie zawsze) jest tak, że oprócz tego trafia na podatny grunt. Nie bez powodu w relacji z narcyzem kończą kobiety o niskiej samoocenie i pewności siebie, łatwo uzależniające się emocjonalnie i obawiające odtrącenia.

Związek z narcyzem – czym się kończy?

Nierzadko kobiety ulegają pierwszemu tzw. bombardowaniu miłością przez narcyza i pozwalają mu się szybko i bardzo do siebie zbliżyć. Kiedy narcyz czuje, że ma już pewną pozycję, zaczyna pokazywać się od negatywnej strony. Destrukcyjnie wpływa na samoocenę partnerki, jeszcze bardziej ją od siebie uzależnia i tworzy wokół niej alternatywną rzeczywistość, w której to ona jest zawsze wszystkiemu winna.

Im większą pewność siebie i im silniejszy charakter ma kobieta, tym sprawniej wyjdzie z takiej relacji, zanim będzie za późno. Początkowa fascynacja przerodzi się bowiem w niepokój o własną wolność i tożsamość.