w

Dlaczego kobiety boją się zaczynać nowy związek?

Oparty na miłości, szacunku i przywiązaniu związek to marzenie wielu kobiet. Niestety wielu nie udaje się tego osiągnąć. Trudne doświadczenia z przeszłości skutecznie blokują je przed wejściem w nową relację. Czego najbardziej boją się kobiety poznając potencjalnego kandydata na partnera? Co skutecznie blokuje je przed rozpoczęciem nowego związku?

Boją się, że facet nie zaakceptuje ich wyglądu

Wydaje się absurdalne, prawda? I wcale nie bez powodu właśnie tę kwestię umieszczamy na szczycie tej listy. Kompleksy związane z ciałem mogą skutecznie zapobiegać przed otwarciem się na nową relację. Szczególnie na początku, gdy ma miejsce faza poznania kogoś (pierwsze randki itd.). Warto pamiętać, że jeżeli chcemy polubić (a finalnie pokochać) kogoś, to najpierw musimy polubić siebie. Proste, ale jednocześnie trudne do osiągnięcia.

smutna kobieta
Fot. Pexels.com

Boją się, że będzie tak jak poprzednim razem

Nieudany związek to często trauma na całe życie, której nie da się pozbyć, czy nawet umniejszyć bez pomocy psychologa. Jeżeli doświadczenia poprzedniej relacji są naprawdę bardzo negatywne, to rzeczywiście najpierw warto je przepracować. Jeżeli uważamy jednak, że w miarę sobie z nimi radzimy, to popracujmy nad zmianą podejścia.

To, że poprzedni związek nie należał do udanych, nie oznacza, że kolejny też taki będzie. Za rozpad każdej relacji odpowiadają dwie strony. Nie ma się co biczować i zwalać wszystko albo tylko na nas albo na byłego partnera. Nie chodzi o winę. Chodzi o to, by nowy związek był dojrzalszy. A nasze doświadczenie może tylko w tym pomóc.

Boją się, że znowu się rozstaną

Trudno porównać ból złamanego serca z innym bólem. Ten boli wybitnie. A strach przed tym, że możemy przeżyć to ponownie jest niewyobrażalny. Tylko, że takie myślenie do niczego nas nie zaprowadzi. Ewentualnie do tego, że po prostu nie wejdziemy w nowy związek.

Boją się, że jednak nie ma prawdziwej miłości

Bzdura. Miłość istnieje, a na pewno istnieją dobre związki, w których partnerzy idą razem przez życie wspierając się i nie ograniczając swojej wolności. Warto się rozejrzeć. Same rozstania i rozwody? Nic bardziej mylnego. Warto patrzeć na pozytywną stronę świata, a w niej na udane relacje. Naprawdę ich nie brakuje.

Smutna kobieta
Fot. Pexels.com

Boją się, że partner kiedyś się zmieni

Ludzie raczej się nie zmieniają. Jeżeli wydaje nam się, że tak się stało, to prawdopodobnie na początku po prostu nie zauważaliśmy wszystkich rzeczy. Przed wejściem w relację warto dobrze się przyjrzeć i przede wszystkim – posłuchać. To pomoże nam rozwiać wiele wątpliwości.

Dlaczego jeszcze kobiety boją się rozpoczynać nowy związek? Powodów może być wiele. Czy wszystkie są racjonalne? Nie ma co generalizować – każdy jest inny i każdy ma inne podejście do pewnych spraw. Jeżeli istnieją rzeczy, które skutecznie blokują nas przed nową relacją – warto porozmawiać o tym z terapeutą. Taka rozmowa może okazać się zbawienna!