w

Skąd mam wiedzieć, czego chcę od życia? Znajdź swój drogowskaz!

Nie wiem, czego chcę od życia. Jak mam się tego dowiedzieć?

Czy powyższe zdania wydają Ci się znajome? Cóż, na pewno nie tylko Tobie. Ludzie nie są pewni, w którym kierunku podążać, a ta niepewność przytrafia im się w różnym wieku, na różnym etapie życia. Są jednak sposoby na to, by odkryć, co chcemy robić, na czym nam zależy i co może dać nam szczęście.

czego chcę od życia
Fot. Pexels.com

Dlaczego nie wiem, czego chcę od życia?

Odpowiedzi na to pytanie może być wiele. Możesz być osobą niepewną, o niskiej samoocenie i kompletnie nieświadomą swoich zalet, umiejętności i predyspozycji. Zapewne nie wiesz też, jak je odkryć. Być może nie podejmowałaś w życiu zbyt wielu prób, by dowiedzieć się, co tak naprawdę sprawia Ci przyjemność i najlepiej wychodzi. A może żyłaś nierealnymi marzeniami, które dostarczyły Ci więcej frustracji niż nadziei na przyszłość?

Prawdopodobnie ukryłaś się w jakiejś niszy, przez co nie dałaś sobie szansy na pełne rozwinięcie skrzydeł. Są jednak proste zadania, które szybko pozwolą Ci nadrobić te zaległości.

Odkrycie życiowego drogowskazu krok po kroku

W pierwszej kolejności zrób listę swoich zalet i spróbuj zastanowić się, w jakich sytuacjach mogą być one przydatne. Następnie zrób listę wartości – takich jak praca i kariera, miłość i rodzina, kontakty towarzyskie, poczucie zrobienia czegoś dla świata i ludzi – i oceń, w jakim stopniu są dla Ciebie ważne.

nie wiesz czego chcesz
Fot. Pexels.com

Kolejnym krokiem będzie zrobienie listy swoich wad, cech, za które siebie nie lubisz. Spróbuj zastanowić się, z czego wynikają i jak przedstawić je jako zalety. Na przykład uciążliwy perfekcjonizm świadczy o skrupulatności. Ponownie dopasuj te cechy do sytuacji życiowych i zawodów.

Następnie wynotuj, co lubisz robić, co dobrze Ci wychodzi i znasz się na tym oraz co z tego może być przydatne innym. Zaznacz sobie te rzeczy, które spełniają wszystkie trzy kryteria. Jednocześnie wymień wszystkie swoje umiejętności, tak jak robiłaś to z zaletami.

Jeśli masz wrażenie, że interesuje Cię zbyt wiele rzeczy lub chciałabyś zbyt wiele zawodów wykonywać w przyszłości, wypisz, jakich cech charakteru i umiejętności wymagają. Następnie zastanów się, które z nich Ty posiadasz.

Po przeprowadzeniu takiej analizy może się okazać, że wypadkową będzie faktycznie Twój życiowy cel, to, czego pragniesz i co da Ci najwięcej satysfakcji.