w

Rób regularnie te ćwiczenia na poprawę samooceny i obserwuj efekty!

Samoocena, czyli poczucie własnej wartości, to nie cecha, ale pewien współczynnik, który u każdego może być nieco inny. Jej właściwy poziom wcale nie musi oznaczać, że jesteśmy pewni siebie i przebojowi, ale że nasz stosunek do samych siebie jest zdrowy, pełny szacunku i akceptacji. Najczęściej mamy problem ze zbyt niskim poczuciem własnej wartości. Ćwiczenia na poprawę samooceny mogą pomóc Ci się z nim uporać!

ćwiczenia na poprawę samooceny
Fot. Pexels.com

Dlaczego warto robić ćwiczenia na poprawę samooceny?

Przede wszystkim dlatego, że potrafią być naprawdę skuteczne! W pracy nad poprawą własnej samooceny nie możemy liczyć na innych – ich komplementy i dowody, że nas cenią. To nasza opinia o nas samych musi się zmienić. Jeśli tak się nie stanie, nawet najlepsze zwroty z zewnątrz będą dla nas bezwartościowe. Te negatywne natomiast, które też się zdarzają, będziemy brali do siebie.

1. Lista zalet i nie tylko

Wynotuj listę swoich zalet, ale też wad. Ponieważ jednak możesz mieć tendencję do mnożenia tych drugich, a bagatelizowania tych pierwszych, jest jedna zasada. Zalet ma być co najmniej dwa razy więcej. To mogą być zarówno Twoje cechy charakteru, jak i umiejętności. Pamiętaj, że nie musisz mieć certyfikatu, a umiejętnością może być też umiejętność przygotowania smacznego makaronu albo dobra organizacja czasu.

2. Doszukiwanie się szczegółów

jak poprawić samoocenę
Fot. Pexels.com

Naucz się odpowiednio reagować na swoje niepowodzenia. Kiedy coś Ci się nie udaje, nie wolno Ci generalizować, mówiąc np. że do niczego się nie nadajesz i nic Ci nigdy nie wychodzi. Zamiast tego przeanalizuj dokładnie sytuację, niczym detektyw, i zastanów się, co faktycznie spowodowało porażkę. Ile było w tym Twojego udziału, a ile niesprzyjających czynników z zewnątrz? Na co masz wpływ i co możesz poprawić, by zwiększyć szanse na przyszłość?

3. Celebracja sukcesów

Osoby z niską samooceną mają problem z dostrzeganiem, kiedy coś im się udaje. Albo muszą osiągnąć jakiś przełomowy sukces, albo nic, co dobrego robię, się nie liczy. Za to każde potknięcie traktowane jest jako prawdziwy dramat. Zacznij zauważać swoje sukcesy. Prowadź zeszyt, w którym codziennie będziesz wpisywać cokolwiek, co Ci się udało. Od czasu do czasu świętuj sukces, z bliskimi lub sprawiając sobie jakąś przyjemność.