w

Brak szacunku w związku. Czy wiesz jak się objawia?

Każdy człowiek zasługuje na szacunek i bycie traktowanym w partnerski sposób. Niestety, wielu ludzi będących w bliskich związkach, godzi się na traktowanie, które odziera ich z szacunku, a przy okazji niszczy poczucie własnej wartości. Dlaczego tak się dzieje? Niektórzy przejawiają skłonność do przebaczania wszelkich przewinień. Mimo że czują się źle, nie potrafią podjąć drastycznych kroków i liczą na to, że partner się zmieni. Inni z kolei nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji.

Są przyzwyczajeni do niewłaściwego traktowania lub szukają wytłumaczeń dla zachowania partnera, odpierając myśl, że ukochana osoba może po prostu… nie darzyć ich szacunkiem.

Jakie zachowania wskazują na brak szacunku?

Wyzwiska i obraźliwe słowa

Rzucanie wyzwiskami jest jednym z kluczowych symptomów nieszanowania rzekomo bliskiej osoby. Jeśli partner notorycznie cię obraża, powinna zapalić ci się czerwona lampka. Nie ma znaczenia czy dzieje się to na co dzień, czy jedynie podczas burzliwej kłótni. Obraźliwe epitety nigdy nie powinny padać w twoim kierunku.

Pomijanie potrzeb drugiej osoby

Związek, który funkcjonuje prawidłowo, zakłada, że potrzeby obu stron są tak samo ważne. Jeśli więc czujesz, że to, na czym ci zależy jest celowo pomijane, a nawet wyśmiewane, prawdopodobnie nie tworzysz zdrowego związku.

Lekceważenie

Brak szacunku to również lekceważenie ciebie jako osoby. Kiedy opowiadasz o ważnych dla ciebie problemach, a twoje wypowiedzi są zbywane słowami, że wymyślasz i przesadzasz, z pewnością nie otrzymujesz odpowiedniej ilości uwagi. Lekceważenie może przejawiać się również brakiem reakcji na próby zaznaczenia tego, co nie podoba ci się w waszym związku. Jeśli twój partner w takiej sytuacji nie próbuje cię wysłuchać i zmienia temat, ewidentnie okazuje w ten sposób brak szacunku.

Umniejszanie wartości

Wytykanie każdego błędu, demonstracyjne zaznaczanie potknięć i słabości to nie są zachowania, które okazuje kochająca i szanująca cię osoba. Pamiętaj, że twój partner to ktoś, komu powinno zależeć na twoim szczęściu i poczuciu komfortu. Sytuacja, w której twoje poczucie własnej wartości ciągle bywa wystawiane na próbę, pokazuje coś zgoła innego.

Próby przejęcia całkowitej kontroli

Brak szacunku to również nadmierna i nieuzasadniona kontrola. Osoba, która w agresywny sposób próbuje narzucić ci swoje zdanie lub kontroluje wszelkie twoje aktywności, pokazuje tym samym, że nie szanuje twojego prawa do prywatności i bycia autonomiczną jednostką. Prawdopodobnie będzie próbowała przejąć nad tobą emocjonalną władzę, nierzadko uciekając się do różnego rodzaju manipulacji.