w

5 sposobów na poradzenie sobie z utratą pracy

Jeszcze do niedawna wiązanie się z pracodawcą na kilkanaście lat było czymś zwyczajnym. Dzisiaj przeciętny Polak spędza w jednej firmie średnio 3 lata i nierzadko rozstanie jest dla niego prawdziwym szokiem. Zwolnienia są normalną praktyką i narzędziem redukcji kosztów, powodują jednak duże problemy w naszym życiu. Jak sobie z tym poradzić?

utrata pracy
Fot. Pexels.com

Utrata pracy a emocje

Strata pracy bywa kłopotliwa z wielu powodów. Brakuje środków w budżecie domowym, przyszłość rysuje się w czarnych kolorach, znika codzienna rutyna. Pewnie doświadczyłeś już tego stanu, dlatego dobrze wiesz, że w głowie pojawiają się takie uczucia jak gniew, niepokój, smutek, obniżenie poczucia własnej wartości. Zwolnienie sprawia, że Twoja kariera i plany na wywalczenie podwyżki zatrzymywane są w martwym punkcie. Ten trudny moment nie jest jednak końcem świata i im szybciej to zrozumiesz, tym lepiej. Poniżej przedstawiamy 5 skutecznych sposobów na poradzenie sobie z utratą pracy.

1. Odpowiedz sobie na pytanie dlaczego tak się stało.

Czy zwolnienie wynikało z restrukturyzacji firmy czy może Twoje zaangażowanie było niewystarczające? Dogadywałeś się ze swoimi współpracownikami? Czy praca przynosiła Ci satysfakcję i przychodziłeś do niej z uśmiechem.

2. Powściągnij emocje.

Tracąc grunt pod nogami nie zawsze zachowujemy się rozważnie. Winą za zwolnienie obarczamy przełożonego albo kolegów z zakładu. Szarganie ich opinii w Internecie lub życiu towarzyskim zazwyczaj kończy się paleniem kolejnych mostów. Pamiętaj, że nigdy nie wiesz, w jakiej sytuacji możesz spotkać swoich znajomych z byłej pracy.

3. Zaakceptuj nową sytuację.

Czasami zmiana pracy może być idealnym momentem do zastanowienie się nad swoją przyszłością. Czy to naprawdę zajęcie, któremu chce poświęcić swoje życie? Czy zaspokaja ono moje ambicje? Może już czas, aby coś zmienić?

4. Zaplanuj najbliższe tygodnie.

Choć czasu masz teraz na pewno więcej, także liczba zadań do wykonania jest długa. Trzeba zaktualizować swoje CV, przenieść dane na LinkedIn czy Goldenline, zaplanować branże i lokalizacje, do których chcesz wysyłać swoje aplikacje.

5. Działaj! Działaj! Działaj!

Porażki budują charakter. Musisz o tym pamiętać. Brak odpowiedzi na Twoje aplikacje to nic strasznego. Prędzej czy później ktoś się odezwie. Czas oczekiwania wypełnij miłymi chwilami. Przeczytaj dawno odłożone książki, obejrzyj serial, którzy wszyscy chwalą, odwiedź znajomych i rodzinę.

Zobacz także: Nie lubią Cię? Trudno. Ich problem!