w ,

5 kwestii łamiących serce i dotykających osób z depresją

Depresja to bardzo trudna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Każdy może przechodzić ją zupełnie inaczej. Wiele osób jednak nie tylko nie prosi o pomoc, ale również jej nie otrzymuje. Otoczenie bowiem bagatelizuje objawy lub stara się ich zupełnie nie zauważać. Życie z depresją często kończy się samotnością i tłumieniem lęków oraz potrzeb w środku.

kobieta w depresji

Co dzieje w głowie osób z depresją? Oto 5 łamiących serce kwestii, z którymi często się borykają.

Czy jestem samolubny?

Depresja to problem, który siedzi przede wszystkim w naszej głowie. Niestety często prowadzi do skupienia się tylko na sobie i swoich problemach, co sprawia, że zaczynamy być egoistami. Nie jest to spowodowane chęcią sprawienia komuś przykrości, a jednak dla osób zmagających się z depresją każdy dzień to walka o wstanie z łóżka, dlatego też analizują każdy swój krok.

Nie mam ochoty tu być

Osoby z depresją bardzo często odczuwają niechęć do wielu kwestii. Do przebywania w obecności bliskich, do uczestniczenia w wydarzeniach… a niestety nawet do życia. Wewnętrznie czują często wręcz fizyczny ból. Są niezrozumiane. Marzą o tym, aby chociaż przez chwilę nie odczuwać. Z czymkolwiek się do wiąże, to niestety bardzo częsty objaw depresji.

Nienawidzę swoich myśli

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w depresji jest fakt wewnętrznej walki z samym sobą. Wszystko to dzieje się w naszych głowach i nie możemy od tego uciec, choć bardzo byśmy chcieli. Dlatego też wiele osób zaczyna nienawidzić swoich myśli, a czasem nawet i siebie. Uważa, że wina jest w nim. Nie jest to prawda. W takim przypadku absolutnie konieczna jest konsultacja z psychologiem.

Oddalam się od tego, co sprawiało mi radość

Kiedy depresja nie odpuszcza, zaszywamy się w sobie jeszcze bardziej i odpuszczamy rzeczy, które do tej pory sprawiały nam radość. To jak wpadnięcie w czarną dziurę, z której trudno wyjść, bo nic nie przynosi już uśmiechu. Wręcz przeciwnie. Każda czynność zniechęca. Nie mamy ochoty gotować obiadu, nie wspominając już o wyjściu na spacer czy na basen.

Obwinianie samego siebie

Depresja to choroba, na którą nikt z nas nie ma wpływu. Działają na nią czynniki zewnętrzne, które wpływają na naszą psychikę. Absolutnie żadna z osób chorujących na depresję nie powinna obwiniać siebie o swój stan. Poczucie winy niestety pojawia się tutaj bardzo często i może doprowadzić do pogłębienia choroby.