w

3 błędy, przez które ciągle się kłócicie

Kochacie się i chcecie być razem, a mimo to wasza codzienność pełna jest burzliwych kłótni. Nawet dobrze zapowiadający się dzień, potrafi zamienić się w pasmo nieporozumień i wzajemnych pretensji. Czasami masz wrażenie, że jedno wydarzenie napędza drugie, a wy nie potraficie się po prostu zatrzymać.

Powracające konflikty mogą świadczyć o tym, że popełniacie ciągle te same błędy, zamiast wyciągać z nich wnioski na przyszłość. Co może być powodem bezustannych kłótni?

Macie tendencję do oceniania siebie

Kiedy pojawia się jakiekolwiek nieporozumienie, macie tendencję do generalizowania danej sytuacji. Używacie wtedy słów typu „zawsze robisz to źle” lub „nigdy mnie nie słuchasz”, mimo że tak naprawdę mają one mało wspólnego z rzeczywistością.

Nawet, jeśli sytuacja się powtórzyła, najprawdopodobniej określone zachowanie wcale nie występuje zawsze.

Takimi komentarzami zamykacie szansę na konstruktywną rozmowę, wywołując u drugiej strony złość i poczucie żalu, że ich wszystkie wcześniejsze starania zostały zapomniane.

Nie mówicie o swoich oczekiwaniach

Każdy z was mówi o swoich potrzebach dopiero w momencie, kiedy coś dzieje się nie po jego myśli. Uważacie, że wszystko jest oczywiste i partner powinien wiedzieć jak się zachować i na czym wam zależy. Niestety, to co dla was ważne, wcale musi być tak samo istotne dla drugiej osoby.

Jeśli nie mówicie wprost o swoich oczekiwaniach, zawsze będą pojawiać się sytuacje, które was rozzłoszczą lub rozczarują.

Dajecie ponieść się emocjom

Kiedy już zaczynacie się kłócić, wasza wymiana zdań rzadko dotyczy tylko konkretnej sytuacji. Najczęściej dajecie ponieść się emocjom, przywołując inne drażliwe sprawy lub zaczynając mówić do siebie niemiłe rzeczy.

Po fakcie tłumaczycie swoje zachowanie wybuchowych charakterem i pozwalacie, aby kolejna kłótnia wyglądała w podobny sposób. Warto wiedzieć, że opanowanie emocji jest możliwe nawet w przypadku osób o porywczym usposobieniu. Możecie przecież ustalić, że następnym razem dacie sobie określony czas na ochłonięcie i dopiero po jego upływie wrócicie do szczegółów rozmowy.

Zobaczysz, że będzie miała ona zupełnie inny przebieg, niż wtedy, kiedy rozmawiacie ze sobą przepełnieni złością.