Menu
w

Związek z obcokrajowcem – jakie wyzwania przed nim stoją?

Związek z obcokrajowcem nie budzi już chyba w nikim zdziwienia, choć wciąż panują stereotypy będące przyczyną uprzedzeń. Takie relacje nawiązywane są teraz częściej i łatwiej, ponieważ nie mamy w zasadzie żadnych ograniczeń w podróżowaniu oraz jesteśmy bardziej otwarci, a nieraz wręcz zafascynowani obcą kulturą. Do tego Polska stała się dla wielu krajem imigracji, przez co nietrudno poznać cudzoziemca nawet na własnym „podwórku”. Te uproszczenia nie zmieniają jednak tego, że nadal mamy do czynienia z poważnymi wyzwaniami.

związek z obcokrajowcem
Fot. Pexels.com

Związek z obcokrajowcem – jak wygląda?

Zacznijmy od tego, że przelotne relacje z cudzoziemcami nie stanowią większego wyzwania, jeśli nie wynikają z nich później żadne konsekwencje. Mówimy tu zatem o związkach stałych, takich, w których partnerzy decydują, gdzie będą razem mieszkać, postanawiają założyć rodzinę, która będzie nie tylko międzynarodowa, ale najprawdopodobniej również dwujęzyczna.

Zwykle są to związki, które miały swój początek podczas zagranicznej podróży, studenckiej wymiany lub spotkania osoby danej narodowości z emigrantem bądź emigrantką. Takie relacje na ogół dotyczą ludzi, którzy znają języki obce (przynajmniej angielski) oraz są otwarte na inne kręgi kulturowe.

Wyzwania związku z cudzoziemcem

Związek z cudzoziemcem zawsze ma wiele wyzwań. I bynajmniej nie chodzi tylko o różnice etniczne, kulturowe i religijne. Te na pewno potrafią być przeszkodą i mogą spotkać się z nieprzychylnym przyjęciem przez rodzinę. Niemniej jednak są jeszcze inne aspekty, które dotyczą nawet relacji z przedstawicielem innego europejskiego kraju, o podobnym systemie wartości.

Do nich należy niewątpliwie bariera językowa. Z jednej strony to wyzwanie dla partnerów, którzy nawet znając bardzo dobrze obcy język, mogą odczuwać pewien dyskomfort, usiłując precyzyjnie coś wyrazić w innym języku. Bariera ta jeszcze bardziej tyczy się rodziny.

Fot. Pexels.com

Kolejnym, bardzo dużym problemem jest kwestia miejsca zamieszkania, spędzania wakacji i świąt. Nawet jeśli oboje partnerzy mieszkają w jednym kraju, wciąż mają rodziny za granicą, za którymi tęsknią. Rodziny mieszkające w różnych miastach w Polsce już zmuszają nas do logistycznych kombinacji w czasie świąt. Problem ten w przypadku różnych krajów jest tylko spotęgowany.

Podobnie ślub, z punktu widzenia organizacyjnego i biurokratycznego, będzie stanowił ogromne wyzwanie. Kiedy dodamy do tego jeszcze decyzje związane z wychowaniem dzieci i ich dwujęzycznością, okazuje się, że mamy naprawdę sporo problemów do rozwiązania, których pary jednej narodowości nigdy nie odczują.

Porada dla wielonarodowych par

Związek z obcokrajowcem to przede wszystkim lekcja tolerancji, wzajemnego szacunku i empatii. Powyższe wyzwania mogą bowiem generować konflikty i niejednokrotnie będą sprawdzianem dla związku.

Najważniejszą poradą dla międzynarodowych par jest postawienie się na miejscu drugiej osoby. Powinniśmy być wyczuleni na odczucia drugiej osoby, które są nam obce. Pamiętajmy też, że dla każdego z partnerów pewne rzeczy mogą wydawać się oczywiste, podczas gdy dla drugiej osoby będzie zupełnie odwrotnie.

Exit mobile version