Menu
w

Jak emocje wpływają na ciało i gdzie się ukrywają?

Gdy jesteśmy chorzy, nasz nastrój ulega pogorszeniu. Ale na pewno udało Ci się nie raz zauważyć, że np. stres lub przygnębienie odkładają się w Twoim ciele. Gdy próbujesz sobie zrobić masaż szyi i barków, czujesz, jak bolesny potrafi być nawet najmniejszy dotyk. Tym, jak emocje wpływają na ciało i zdrowie człowieka, zajmuje się psychosomatyka. Warto poznać te zależności, by nauczyć się uwalniać nasze ciało od negatywnych emocji.

jak emocje wpływają na ciało
Fot. Pexels.com

Jak emocje wpływają na ciało?

Już od początku naszego życia nasze stany emocjonalne kształtują nasze ciało. Sprawiają, że niektóre mięśnie rozwijają się lepiej, a inne gorzej. Mogą powodować przykurcze w niektórych częściach ciała, płytki oddech, a także różne schorzenia jak astma oskrzelowa, problemy skórne czy alergie.

Nasze emocje silnie wpływają też na gospodarkę hormonalną. Nie bez powodu w naszym organizmie następuje wyrzut konkretnych hormonów, gdy przeżywamy stres lub stan zakochania. Tak samo warunkują pracę serca, ciśnienie krwi czy oddech.

Negatywne i pozytywne efekty emocji

Emocje takie jak złość, strach, wstyd i stres odczuwamy natychmiast w naszym ciele. Bez trudu zauważysz, jak napinają się Twoje mięśnie, co może powodować drżenie, a później ból jak po treningu. Twoje ciało może reagować wzmożoną potliwością, podwyższonym tętnem i ciśnieniem, zimnymi kończynami, ale też dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Możesz skarżyć się na ból, niestrawność, problemy z cerą i włosami, bezsenność.

Na szczęście pozytywne emocje, związane z miłością, zaufaniem i wdzięcznością, również wpływają na organizm i samopoczucie. Powodują, że jesteśmy rozluźnieni, mamy lepsze krążenie, dobrze śpimy, a nasz umysł i pamięć działają bardziej efektywnie.

Jak uwolnić emocje?

Fot. Pexels.com

Wiele dolegliwości bierze się z tego, że tłumimy emocje. Dlatego właśnie ich ekspresja powoduje, że później odczuwamy ulgę. Może do niej dojść przez spontaniczny krzyk, płacz czy nawet śmiech. Ale ponieważ nasze emocje i ciało są ze sobą silnie powiązane, możemy dać niejako upust emocjom poprzez ruch. Na codzienny stres pozytywnie wpłynie sport czy taniec.

Jeśli jednak tłumienie emocji jest Twoim problemem od dzieciństwa i nie potrafisz sobie z nim poradzić, warto udać się na terapię. Niektóre nurty wyjątkowo uwzględniają psychosomatykę i powiązania emocji z ciałem, dzięki czemu podczas spotkań działa się kompleksowo – nie tylko poprzez rozmowę, ale także pracę z ciałem.

Exit mobile version