Menu
w

Czy potrafisz wyrażać własne emocje?

Wyrażanie własnych emocji to podstawa psychicznego komfortu. Niestety od dziecka jesteśmy uczeni, aby ukrywać swoje odczucia i spełniać czyjeś oczekiwania. Rodzice i nauczyciele często tłumaczą, że należy być grzecznym, nie ma się o co złościć i najlepiej przestać płakać. A to wszystko w sytuacji, kiedy mały człowiek czuje autentyczną złość lub smutek! Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest wyrastanie na dorosłych, dla których wyrażenie swoich uczuć jest czymś nienaturalnym. Nauczyliśmy się wchodzić w określone role i trudno nam okazać emocje. Niestety, nigdy nie działa to na naszą korzyść!

dialog z samym sobą
fot. Pexels

Dlaczego wyrażanie emocji jest ważne?

Okazywanie emocji ściąga z nas emocjonalny ciężar, pozwala na bycie sobą i nie dopuszcza do nagromadzenia się w ciele negatywnej energii. Jest to niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania – zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Nie od dziś przecież wiadomo, że psychika ma wpływ na nasze ciało, a do rozwoju wielu dolegliwości fizycznych przyczynia się nasz stan psychiczny. Swobodne wyrażanie emocji z pewnością ma zatem ogromne znaczenie dla zdrowia i poczucia szczęścia.

Kiedy emocje biorą górę

Jeśli jesteś osobą, u której emocje zawsze biorą górę, zastanów się, jak dokładnie przebiega ich wyrażanie. Czy na bieżąco pokazujesz to, co myślisz i czujesz? Czy raczej często masz wybuchy płaczu lub złości, których nie potrafisz powstrzymać? Jeśli to drugie – najprawdopodobniej wcale nie przejawiasz zdolności swobodnego wyrażania uczuć, lecz trzymasz je w sobie, aż do momentu, kiedy ich kumulacja nie pozwala Ci ich dłużej tłamsić. W taki sposób narażasz się zarówno na złe samopoczucie, jak i trudności w relacjach z innymi ludźmi.

Odcinanie się od swoich uczuć

Niektórzy ludzie w toku swojego dojrzewania obrali inną metodą na poradzenie sobie z trudnymi emocjami. Postanowili… całkowicie je wyprzeć. Przykładem mogą być tutaj osoby, które przekonują, że traumatyczne wydarzenia z ich życia zupełnie na nich nie wpłynęły. Odcinanie się od własnych emocji to również wszystkie te sytuacje, w których ktoś pozuje na osobę twardą, o silnym charakterze i nigdy nie zdobywa się na uronienie ani jednej łzy. Takie osoby niekiedy tylko udają, a niekiedy całym sobą wierzą, że rzeczywiście nic ich nie rusza. Obie te wersje są jednak destrukcyjne.

fot. Pixabay

Przyzwolenie na autentyczność

Najlepszym, co możesz dla siebie zrobić, to dać sobie przyzwolenie na autentyczne wyrażanie swoich uczuć. Kiedy jesteś smutny, masz prawo płakać, a kiedy wypełnia Cię radość – śmiać się na cały głos. Warto również mówić o swojej złości, o tym co Ci nie odpowiada i przeszkadza. Gdy ktoś mówi Ci, że nie warto się czymś przejmować, nie przyznawaj mu automatycznie racji, tylko zastanów się, co Ty myślisz o tej sytuacji. Skupienie się na swoich wewnętrznych przeżyciach może otworzyć Ci drogę do satysfakcjonującego i spełnionego życia.

Exit mobile version