w

Związek na odległość – jak zmniejszyć dystans?

W naszych czasach podróże stały się niekłopotliwe, swobodnie przemieszczamy się po całej Europie, a nawet po całym świecie. Rozwiązania komunikacyjne pozwalają nam się zobaczyć prawie tak, jakby to było spotkanie na żywo. Wydawałoby się, że dystans właściwie już nie istnieje. Jednak związek na odległość nadal zmaga się z poważnymi wyzwaniami, pomimo wszelkich udogodnień.

związek na odległość
Fot. Pexels.com

Największe wyzwania w relacji na odległość

W związku na odległość oczywistym największym problemem jest dystans. Nie chodzi jednak wyłącznie o kilometry, jakie dzielą nas od ukochanej osoby. W końcu nawet mieszkając w jednym mieście, możemy się nie widywać całymi dniami. Odległość jednak działa na psychikę.

Wiemy, że każde spotkanie na żywo będzie nas kosztowało sporo wysiłku. Kontakty zdalne to z kolei zawsze święto. Gdy w normalnej relacji nie możemy rozmawiać czy odwołujemy spotkanie, nic się nie dzieje. W związku na odległość to potrafi być poważnym ciosem.

Dodatkowym problemem jest zazdrość, potrzeba kontroli i dostępność drugiej osoby. Mamy wrażenie, że nigdy nie zapanujemy całkowicie nad sytuacją.

Związek na odległość – jak się zbliżyć?

W związku na odległość chodzi o to, żeby móc się do siebie zbliżyć, będąc daleko, ale jednocześnie szanując swoją osobistą przestrzeń. Rytuały są ważne, ale nie zawsze da się ich przestrzegać. Żeby uniknąć rozczarowań, warto znaleźć równowagę między kontaktem zaplanowanym a spontanicznym. Nie obrażajmy się też, kiedy druga osoba nie ma w danej chwili dla nas czasu – lepiej zapytajmy ją potem, jak jej minął dzień.

relacja na odległość
Fot. Pexels.com

Dziel się z ukochaną osobą swoimi obawami, ale nie rób tego w tonie pretensji. Staraj się zachować równowagę w podejmowaniu inicjatyw spotkań i telefonów. Urozmaicajcie sobie interakcję, oglądając razem film na odległość czy grając w grę.

Kiedy dystans staje się zbyt duży?

Niestety, mimo wszelkich starań, pary oddalają się niekiedy od siebie na dobre. Kiedy widzisz, że druga strona coraz rzadziej podejmuje inicjatywę kontaktu, jest niedostępna i nieskora do przyjazdów, pora poważnie porozmawiać. Jeśli w waszym związku jest sporo kłótni, a w tle nadmierna kontrola, musicie coś z tym zrobić, bo szybko doprowadzi to do rozpadu związku.