Ludzie od zawsze zadawali sobie pytanie „jak żyć”.
Kwestia przeżywania własnego jestestwa nurtowała niezliczoną ilość myślicieli i filozofów, którzy na przestrzeni wieków zaproponowali różnorodne podejścia do ludzkiej egzystencji i tego, jak należy wykorzystać swój czas na Ziemi. Warto sięgać do ich myśli i inspirować się nimi, czyniąc przez to swoje życie lepszym i pełniejszym.
Problemem, jak żyć i jak pozwolić żyć innym, zajmował się między innymi Carl Jung, szwajcarski psycholog i psychiatra, twórca psychologii analitycznej. Opracował on wiele koncepcji, które do dziś powszechnie stosuje się w psychologii, np. wprowadził pojęcie kolektywnej nieświadomości czy wyróżnił dwa popularne typy osobowości: ekstrawertyczny i introwertyczny.
W przeciwieństwie do pesymizmu Freuda, Jung zawsze proponował by iść drogą prowadzącą do harmonii. Warto więc rozważyć jego słowa, które mogą okazać się bardzo inspirujące.
1# Nie ma recepty na życie, która byłaby odpowiednia dla wszystkich.
Jung wierzył, że każdy powinien iść swoją drogą i postulował, by nie uciekać od przeżywania tego, co zostało nam dane. Radził, by skupić się na własnej egzystencji i zaakceptować to, że nasze interesy nie zawsze będą pokrywać się interesami innych ludzi, co nie powiano skłaniać nas do ustępstw. Każdy ma inne życie, więc nie można ludzi traktować jedną miarą.
2# Wiara, nadzieja, miłość i rozeznanie są najwyższymi osiągnięciami ludzkich wysiłków.
Jung uważał, że ostatecznym celem życia każdej osoby jest zrozumienie swej prawdziwej natury, bo tylko wtedy można stać się wolnym, szczęśliwym i niezależnym. Gromadzeniu dóbr doczesnych przyznawał małą wartość i postulował, by wysiłki poświęcane na bogacenie się, skierować właśnie na refleksję nad własnym wnętrzem.
3# Nawet szczęśliwe życie nie może obyć się bez złych czy mrocznych chwil.
Szwajcarski psycholog uważał, że aby osiągnąć prawdziwe szczęście, trzeba stawić czoło problemom, złu i smutkowi. Jung założył, że bez doświadczenia mrocznych przeżyć nie można w pełni cieszyć się życiem i doceniać zaznawanego szczęścia.
4# Wszystko zależy od tego, jak patrzy się na rzeczy, a nie od tego, czym one właściwe są.
Jung twierdził, że skoro nasze zachowanie jest kształtowane przez wcześniejsze doświadczenia i przyszłe aspiracje, możemy postrzegać tę samą sytuację na wiele różnych sposobów. Za najważniejsze uważał to, aby zrozumieć, dlaczego przyjmujemy dane założenia i stanowisko.
5# Twoje serce zna odpowiedź.
Jung uważał, że każdy musi nauczyć się słuchać swojego wewnętrznego głosu, który mówi nam, czy jesteśmy na dobrej drodze, czy nie. Wierzył, że serce człowieka zna odpowiedź na wiele pytań, trzeba tylko odważyć się zaufać swojej intuicji.
6# Samotność człowieka nie wynika z braku innych ludzi w pobliżu.
Niestety wiele osób wie, jak to jest być samotnym, nawet jeśli jest się w tłumie ludzi lub w otoczeniu przyjaciół. Jung wierzył, że wszyscy potrzebujemy kogoś, z kim możemy dzielić się naszymi najbardziej intymnymi myślami i uczuciami. Innymi słowy, by naprawdę pokonać samotność, potrzebujemy znaleźć kogoś, kto zrozumie naszą prawdziwą istotę.
7# Aby coś zmienić, trzeba to akceptować.
Jung uważał, że nie można zmienić swojej sytuacji, jeśli się jej nie przeanalizuje i i nie akceptuje. Tylko pełna świadomość sytuacji sprawi, że będziemy mogli na nią skutecznie wpłynąć (to dlatego tak trudno nieść pomoc osobom, które jej nie chcą).
Jung wierzył, że jedyną drogą do osiągnięcia prawdziwej samoświadomości jest zaglądanie w głąb siebie, by dotrzeć do najbardziej intymnych uczuć i pragnień. Człowiek nie można zmieniać się i rozwijać, jeśli nie spojrzy na siebie z perspektyw własnego wnętrza.